Фото: Кабинет на претседателот

Претседателот Пендаровски се сретна со специјалниот претставник на ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан и дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, кој престојува во посета на Македонија при што разговарале за состојбите во Косово и очекувањата од дијалогот, за најновиот развој на настаните во регионот, влијанието на руската инвазија врз Украина и неопходноста од одржување на регионалната стабилност.

– Претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија, како и досега, активно ќе придонесува за унапредување на регионалната соработка со цел обезбедување на мирот, стабилноста и напредокот на регионот. Во таа насока, претседателот истакна дека нашата држава го поддржува дијалогот Белград – Приштина за изнаоѓање сеопфатно решение и нормализирање на односите меѓу двете земји со посредство на ЕУ и САД, потенцирајќи дека мирното решавање на отворените прашања на Западниот Балкан треба да биде апсолутен императив за сите – се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот.

На средбата, се посочува, беше разговарано и за актуелните политички состојби во Македонија, при што беше потенцирана важноста од обезбедување на конструктивен политички дијалог и целосна имплементација на реформските процеси во клучните области.

– Претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија останува максимално посветена на процесот на пристапните преговори за членство во Европската Унија и го поздрави денешниот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација – стои во соопштението.


Борел: Македонскиот како еден од официјалните јазици во ЕУ е реалност

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска имаше средба со Жозеп Борел, висок претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија. На средбата присуствуваа и потпретседателите на Собранието, Горан Мисовски и Хусни Исмаили, координаторите на пратеничките групи во Собранието, Јован Митрески и Арбер Адеми, заменик-координаторите Дафина Стојановска и Халил Снопче, претставниците на помалите партии во Собранието, Сафије Садики Шаини, Бастри Бајрами и Антонио Милошоски, член на НСЕИ, соопшти собраниската прес-служба.

Џафери изрази задоволство за реализацијата на посетата и динамиката на одржување на средби со претставници на Унијата, изразувајќи особена благодарност за нејзината финансиска помош наменета за справување со последиците од пандемиската, енергетската и економската криза. Истовремено, беше нагласена нашата подготвеност за продолжување со континуираното и целосно усогласување со надворешната, безбедносната и одбранбената политика на ЕУ, вклучително и во однос на случувањата во Украина. Тој го изнесе своето видување за актуелната политичка ситуација, тековните собраниски активности и информираше за нашиот придонес во рамки на нашето претседавање со ОБСЕ и ПСЈИЕ оваа година, за унапредување на нивните утврдени цели и вредности.

Борел ги поздрави заедничките позиции на политичките чинители во изминатите децении за европската перспектива на земјата и за добросостојбата на нејзините граѓани. Осврнувајќи се на изминатите циклуси на проширувања и искуството на неговата земја, Борел нагласи дека процесот на проширување е најдоброто нешто што секоја од денешните земји-членки го направила за просперитет и за мир на европскиот континент.

Случувањата во Украина беа посочени како двигател за забрзување на проширувањето и историскиот момент, кој пружа исклучителна шанса што не треба да се пропушти.

– Потпишувањето на Договорот со Фронтекс е непобитна реалност и гаранција за македонскиот јазик како еден од официјалните јазици на Европската Унија – изјави Борел.

Во однос на Собранието во тој процес, Борел истакна дека неговата улога е од исклучително значење, заради фактот што неговите претставници доаѓаат по избор на граѓаните. Пораките кои беа упатени до соговорниците се однесуваа на потребата од поголема координација меѓу власта и опозицијата и нивно заедничко делување заради државните интереси. Беше издвоено значењето и улогата на Комисијата за европски прашања, како и измените кои треба да се внесат во Деловникот за работа на Собранието за овозможување на непречено донесување на потребното европско законодавство до стапувањето во членство во Унијата.

Присутните од страна на Собранието, искажаа различни видувања за евроинтеграциите, од кои голем дел беа за поддршка на претстојните уставни измени, но беа искажани и стравови за можни следни барања од страна на Република Бугарија во овој процес. Во таа насока, беше информирано и за ниската поддршка на граѓаните на последните анкети за зачленувањето во ЕУ заради барањата на Бугарија и беа побарани гаранции овој процес да се води според принципите и стандардите од изминатите проширувања на Унијата, се наведува во соопштението од собраниската прес-служба.