Ознака: мечка

(ВИДЕО) Мечка и две мечиња снимени на Шар Планина

Мечка и две мечиња биле забележани во шумата на Шар Планина, во видеоснимка објавена од иницијативата „Шари бер“, која се грижи за овие животни...

Малото мече од Тетово порасна во Грција

Се сеќавате ли на тримесечното кафено мече што беше пронајдено со повреда на задните нозе пред четири години во шумите во Тетовско?! Четири дена...

Шарпланинци го спасиле својот газда од мечка

Иако Даут Реџепи од село Колари со сточарство се занимава близу 40 години, сепак минатиот понеделник ќе го памети додека е жив, поради блиската...

Дивите мечки ги поштедија пчеларниците поради доволно храна во природата

За разлика од претходните неколку години кога природата беше многу сиромашна со храна, годинава родот на желадите, дивите јаболка, капините и шиповите беше многу...

Видео: Рускиот „ѕвер“ Хабиб се бори со мечка

Не си играј со човек кој се борел со мечка, го предупреди еден фан УФЦ шампионот Конор Мекгрегор, кој беше поразен утрово во Лас...

Набљудувањето мечки популарно меѓу туристите во Словенија

Се поголем број туристи ја посетуваат Словенија со цел да ги набљудуваат мечките, јави словенечката новинска агенција СТА. Најдобро време за набљудување на мечките е...

Мечката што ужива во летото е хит на Интернет

Мечка најде спас од летните горештини во дворот на Марк Хоуф во јужна Калифорнија, каде што влезе во џакузи, пиеше коктел маргарита што беше...

Мечка ги вознемирува жителите во Канино, Битолско

Жителите од селото Канино Битолско мака мачат. Последните денови во село Олевени мечки се шетале низ селото, додека во соседното село Канино со денови...

Македонија и руската „мечка“

Уште во 1897 година грофот Ламсдорф, министер за надворешни работи на Русија, се договорил со Австро-Унгарија и со Франција да не се употребува официјално...