Ознака: мечка

Финансиска помош од 30.000 денари за Минче Рамчески, нападнатиот од мечка...

Општина Пласница донесе одлука на својот сограѓанин Минче Рамчески да му додели финансиска помош од 30.000 денари за претрпен страв и за храброст по...

Ги сакам мечките, но повеќе ги сакам луѓето – Ангелов бара...

Центарот за управување со кризи поднесе барање до МВР за расветлување на нападот од мечка врз 76-годишно лице, на потегот меѓу селата Пласница и...

Мечка нападна човек, го спасиле ловци

Едно лице вчера било нападнато од мечка, на потегот меѓу селата Пласница и Ораоец, општина Македонски Брод, информираат од Центарот за управување со кризи...

Ние и македонската мечка

Кој за што – Маврово и Ростуше за мечките. А и Стојанче Ангелов сосе Владата не се подалеку. Ајде да ја повториме приказната: Општината...

Ќе се утврдуваат локации за префрлање на кафеавите мечки, ќе се...

Владата на денешната седница ја разгледала и усвоила информацијата по однос на состојбата на кафеава мечка (Ursus arctos L.), дивеч под заштита кој е...

Мечка страв…

 Актуализирањето на проблемот со присуството на мечките во регионот на мијачките села, но и во околните региони, ја наметна потребата од преземање мерки за...

Мечка и две мали мечиња убиени во Жировница

Во село Жировница, општина Маврово – Ростуше, убиени се мечка и две мали мечиња, соопшти директорот на Државниот инспекторат за животна средина, Сретен Стојковски. -Денеска...

Неочекуван гостин, мечка, се симнала на пат меѓу струшки села

Порталот Струга лајм на Фејсбук објави видео на кое се гледа како мечка трча пред возило. Според порталот мечката е снимена на патот меѓу...

Усмртена мечка со удар на автомобил кај Карпалак, возачот повреден

Тетовската полиција информира дека 21-годишен возач со својот автомобил удрил и усмртил мечка и притоа е повреден. Во СВР Тетово настанот е пријавен 40-тина...

НП „Маврово“: Повредена мечка на потегот Јанче – Ростушки Мост, може...

Националниот парк „Маврово”  доцна синоќа на официјалната Фејсбук страна објави  информација за повредена мечка на делницата Дебар – Маврово, на  потегот помеѓу село Јанче и...