Ознака: методологија

Тие се Европа, ние сме Македонци

И така, Емануел рече не може, нема проширување, тие тешко функционираат со 27 членки, којзнае колку ќе биде напорно со триесет и кусур, затоа,...

Битиќи: Платата ми е 127.000 денари, согласен сум уште веднаш да...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи е согласен новата методологија за пресметка на платите што ја предлага Синдикатот да почне да се применува веднаш....

По теркот на Белгија, Ковачевски најави воведување на методолгија за пораст...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска од Собранието најави дека ќе има зголемување на платите, воведување методолгија за пораст на платите која ќе зависи од порастот...

КЗБ предлага нова методологија за проценка на ковид-ризикот и носењето мерки

Со зголемување на нивото на имунизирано население заради вакцини и прележана болест, поголем дел од инфекциите сега поминуваат асимптоматски или со благи симптоми. Затоа...

Ковачевски: Се работи нова методологија за раст на пензиите

Веќе се работи на методологија која ќе овозможи долгорочно и одржливо зголемување на пензиите, истакна претседателот на Владата Димитар Ковачевски. -Пензионерите се оние кои заслужуваат,...

Методологија за проширување или запирање, прашање е сега

Иако првичните најави на францускиот претседател Емануел Макрон беа дека новата методологија ќе внесе нов квалитет во преговорите меѓу земјите-кандидатки и ЕУ, всушност, засега...

Османи: И со новата методологија влегуваме како фаворити

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, по повод објавената нова методологија за преговори од страна на Европската Комисија, денес имаше обраќање пред претставниците...

Европскиот парламент ќе расправа за новата методологија за проширување

Европскиот парламент на пленарана седница денеска ќе расправа за новата методологија за проширување на Европската Унија,предложена од Европската комисија. Кредибилност, поголемо политичко управување со процесот,...

Маскирната униформа на ЕУ

Од мноштвото дефиниции, сепак, најблиску до реалноста е методологијата да се опише како умешно геостратегиско маскирање на политичката волја на самата Унија. Или, со...

Како политичките партии ја оценуваат новата методологија

Како гледаат политичките партии во Македонија на новата методологија на ЕУ, што значи таа за државата и за граѓаните во иднина и дали ќе...