Ознака: марихуана

Пронајдена дрога во штипско, приведени три лица

Во атар на с.Долни Балван, штипско, полициски службеници од СВР Штип вчера привеле три лица од Штип, кај кои била најдена дрога. Кај С.И.(27), К.М.(25)...

Запленета марихуана во Струмичко

Врз основа на судска наредба, полициски службеници од СВР Струмица денеска извршиле претрес во домот на лицето О. И. (20) од струмичкото село Свидовица,...

Приведен скопјанец за одгледување марихуана

Скопјанец во својот дом на улицата „Рилски конгрес“ во Скопје нелегално произведувал марихуана. При претрес во неговиот дом биле пронајдени две стебла од растението канабис...

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа потребните 500.000 потписи за...

Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера полициски службеници од Одделот за Крим полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници од Единицата за недозволена...

Разнобојна палета на шверцувана стока од Албанија

ЕВРОПОЛ РАЗБИ АЛБАНСКА КРИМИНАЛНА МРЕЖА ШТО РАБОТЕЛА СО ШВЕРЦ НА МАРИХУАНА Европол успешно помогна во акцијата на шпанските, германските и албанските власти за разбивање организирана...

Претреси во Прилеп, приведени двајца дилери

Денеска од 10.15 до 11.00 часот полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР Прилеп ги привеле П.З.(24) и Д.Д.(27), двајцата од...

Запленета марихуана вредна 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна околу 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на криминалната група инволвирана во...

Одгледувачите на канабис ќе уплаќаат 10 отсто од добивката во државниот...

Владата на денешната седница го утврди текстот на предлог-законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции во кој се транспонирани повеќе рамковни одлуки...

Пронајдена плантажа со марихуана вредна милијарда долари во Калифорнија

За време на полициската акција која трае околу десет дена длабоко во ридовите на пустинската област во близина на Лос Анџелес, беа запленети 16...