Ознака: лето

Излезе од печат романот „Лето на езерото Чиче“

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат романот за деца и млади „Лето на езерото Чиче“ од хрватската писателка Јасминка Тихи-Степаниќ. Книгата на...

Паничните напади и анксиозноста сериозен летен проблем, особено за жените

Зголемувањето на температурата предизвикува зголемување на нивото на кортизол и забрзано чукање на срцето, гадење и замор. Промените во мелатонин може да влијаат на...

Вечер на ЕУ на „Охридско лето“

Вечерта на Европската Унија на „Охридско лето“ беше одлична можност да се ужива во звуците на кларинетот и пијаното преку извонредниот концерт на младите...

Лето, море, вода

Во симболиката годишните времиња се различно прикажани. Пролетта како јагне, јаре, грмушка, цветен венец. Летото како змеј што исфрла пламен, сноп жито, срп, сина...

Помалку кафе и сол, повеќе вода и задолжително заштитен фактор на...

Со почетокот на летото и летните горештини здравствените работници советуваат граѓаните да бидат внимателни и да се заштитат од силните сончеви зраци. Да не...

Внимателно и разумно со природниот еликсир на животот!

ЛЕТОТО НÈ ПОТСЕТУВА НА НЕОПХОДНОСТА ОД РАЦИОНАЛНО КОРИСТЕЊЕ НА ВОДАТА Според податоците од минатите години на „Евростат“, жителите на земјите од Европската Унија просечно трошат...

Уште не е лето, а комарците извршија инвазија врз скопјани

ВЛАЖНОТО ВРЕМЕ ГО ПРИВЛЕЧЕ АЗИСКИОТ ТИГРЕСТ КОМАРЕЦ? Црни со бели линии, исклучително агресивни, дрски и упорни, со поинтензивни убоди, но и повеќекратни убоди се карактеризираат...

Летошните жештини придонеле за најмалку 15 илјади смртни случаи во Европа

Најмалку 15.000 смртни случаи во Европа се директно поврзани со големите топлотни бранови што го погодија континентот во летото 2022 година, според нецелосната проценка...

Настапи на над илјада уметници од 25 земји од светот

Викендов заврши „Охридско лето“ Директорката на „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, е задоволна на крајот од 40-те фестивалски денови, во кои се реализира уште едно успешно...

Фламенко-балетот „Луксуриа“ настапува за роденденот на „Охридско лето“

Со настап на фламенко-балетот „Луксуриа“, една од најспектакуларните фламенко-продукции во светот, се одбележува 62-от роденден на „Охридско лето“. Хаиме Транкосо од менаџментот на Фламенко-агенцијата...