Ознака: лајчак

Лајчак: Решението на прашањето за употребата на динарите на Косово може...

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, синоќа изрази уверување дека може да се постигне привремено одржливо решение за...

Бислими: Лајчак даде конструктивен предлог за решавање на проблемот со српскиот...

Косовскиот вицепремиер и главен преговарач во дијалогот со Србија, Бесник Бислими изјави дека Косово се согласило со предлогот на посредникот на Европската унија во...

Нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина е клучна за напредокот...

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, на Минхенската безбедносна конференција рече дека нормализацијата на односите е од клучно...

Лајчак: По подолго време ЕУ првпат е подготвена за проширување

Специјалниот претставник на Европската Унија за Западeн Балкан и дијалогот Белград – Приштина Мирослав Лајчак изјави дека првпат по долго време ЕУ е подготвена...

Лајчак: Дојдовме со план – во Приштина го дискутиравме со Курти,...

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, кој ја предводи петчлената европско-американска делегација која допатува претпладнево во Приштина,...

Лајчак и Барбано пристигнаа во Косово, состанок одржа Советот за безбедност...

Советот за безбедност на Косово одржа состанок по нападот што се случи рано изутрината на северот на Косово во кој еден полицаец беше убиен,...

Курти го обвини Лајчак дека работи за Србија

Острата критика на косовскиот премиер Албин Курти кон европскиот посредник во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак е во центарот на вниманието на...

Со следниот чекор, Македонија да го задржи европскиот курс, констатираа Ковачевски...

Премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во Њујорк се сретнаа со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Како...

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата...

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека се надева на подобар исход од дијалогот во Брисел...

Лајчак: Белград и Приштина до крајот на годинава да почнат да...

Процесот на имплементација на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, мора да почне оваа година, бидејќи во спротивно може да се...