Зајкова избрана за претседателка на ЛДП со еден глас против

Со еден глас „против“ и 364 „за“, делегатите на денешниот осми партиски конгрес за нова претседателка на Либерално-Демократска Партија ја избраа досегашаната потпретседателка –...

Возачите на Ф1 се залагаат за промени во системот за казнени поени

Правилата велат дека секој возач што ќе собере 12 поени во кој било период од 12 месеци ќе добие автоматска забрана за настап на...

Во Кина расте бројот на заразени со коронавирусот

Новото зголемување на бројот на заразени со коронавирусот во Кина, а особено во Гуангжу, важен центар на кинеската и светската економија, ги загрижува економистите...

Ракотворби, традиционална храна понудија на хуманитарен базар родители на деца со пречки во развојот...

Денес за прв пат на градскиот плоштад во Кичево беше организиран хуманитарен базар на Здружението на родители на деца со пречки во развојот „Надеж“...

Во Непал и Индија 48 загинати во монсунските дождови

Во Непал и Индија 48 лица загинаа во монсунските дождови и лизгање на земјиштето, соопштија денеска властите на двете земји. Во западен Непал, 22 лица...

Русковска и Финансиска полиција се судрија околу бараните предмети

Обвинителката Вилма Русковска и Управата за финансиска полиција изнесоа различни видувања за предметите што обвинителството ги барало при неодамнешниот претрес на институцијата. За тоа...

Во Тел Авив отворен најголемиот ургентен центар во светот

Во Израел денеска е отворен најголемиот ургентен центар во светот, со 8.000 квадратни метри, наменет за вообичаени итни потреби и за ненадејно голем број...

Огнениот бумеранг на природата

Топлотните бранови станаа почести, поинтензивни и траат подолго поради климатските промени предизвикани од човекот, велат експертите. Португалското министерство за здравство соопшти дека во изминатите...

Синод на МПЦ-ОА: Сите фактори да се обединат за зачувување на македонскиот идентитет, јазик,...

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА) очекува Владата и сите останати општествено-политички фактори да се обединат...

Македонските фудбалери (У21) ги почнаа подготовките за дуелите со Ерменија и Украина

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година денеска во Скопје започна со мини подготовки за двата завршни натпревари во евроквалификациите против соодветните селекции на Ерменија и Украина. На...