Нова серија „Идол“

Новата серија на „Ејч-би-о“, „Идол“, од денеска е достапна на стриминг-платформата „Ејч-би-о“ и првата епизода веќе е дел од понудата, додека новите продолженија ќе...

Петте Пехчевски Водопади станаа туристичка атракција

Дали сте знаеле Пехчевските Водопади се наоѓаат на десетина километри југоисточно од Пехчево, во горниот изворишен дел на реката Брегалница. Реката овде е длабоко всечена...

„Денови на Крали Марко“ во Прилеп

Вечерва и утре во Прилеп ќе се одржи традиционалната манифестација „Денови на Крали Марко“, што ја реализира општина Прилеп. Манифестацијата започнува вечерва од 19 часот...

УЈП и УНДП ја продолжуваат соработката за креирање поефикасен даночен систем во државата

Зајакнувањето и развојот на институционалните и организациски капацитети за борба против даночното затајување и даночните измами, како и имплементирањето на целите за одржлив развој...

Имињата на бугарските клубови се за провокација, а не за подобрување на односите, смета...

Секое влошување на билатералните односи меѓу Софија и Скопје не само што го оневозможува вклучувањето на Бугарите во уставот, туку е во интерес на...

Објавена „Луѓето, а не градот“, во издание на „Или-или“

Од печат ќе излезе новата книга „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска Анѓелков. Ова е 215-то издание во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа...

Гранатирањето на нуклеарката Запорожје веднаш да запре, повика МААЕ

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) потврди дека „силни експлозии синоќа и денеска ја потресоа областа на нуклеарната централа Запорожје“ и повика гранатирањето веднаш...

Зајкова избрана за претседателка на ЛДП со еден глас против

Со еден глас „против“ и 364 „за“, делегатите на денешниот осми партиски конгрес за нова претседателка на Либерално-Демократска Партија ја избраа досегашаната потпретседателка –...

Возачите на Ф1 се залагаат за промени во системот за казнени поени

Правилата велат дека секој возач што ќе собере 12 поени во кој било период од 12 месеци ќе добие автоматска забрана за настап на...

Во Кина расте бројот на заразени со коронавирусот

Новото зголемување на бројот на заразени со коронавирусот во Кина, а особено во Гуангжу, важен центар на кинеската и светската економија, ги загрижува економистите...