Продолжува освојувањето медали

Врвни резултати не се постигнуваат без врвни тренинзи и без многу потрошено време и труд од спортистите, но и на нивните тренери, едуцирани спортски...

Три лица повредени во тешка сообраќајка во Тетово

Три лица завршиле со повреди, од кои едно со тешки телесни повреди во сообраќајна несреќа што се случи вчера во селото Лешок. Во несреќата учествувале...

Коњановски избран за претседател на Советот за развој на Пелагонискиот плански регион

Во Општина Битола, денеска се одржа конститутивната седница на Советот за развој на Пелагонискиот плански регион, на која присуствуваа градоначалниците од деветте општини од...

Нова серија „Идол“

Новата серија на „Ејч-би-о“, „Идол“, од денеска е достапна на стриминг-платформата „Ејч-би-о“ и првата епизода веќе е дел од понудата, додека новите продолженија ќе...

Путин: Eвропа го продава рускиот гас седум пати поскапо

Рускиот претседател, Владимир Путин, на денешната годишна прес-конференција ја коментираше ситуацијата на европскиот пазар за гас, особено за скокот на цената на тој извор...

Зајкова избрана за претседателка на ЛДП со еден глас против

Со еден глас „против“ и 364 „за“, делегатите на денешниот осми партиски конгрес за нова претседателка на Либерално-Демократска Партија ја избраа досегашаната потпретседателка –...

Флоренс Робин: Франција е подготвена да понуди посредување меѓу Софија и Скопје

Француската амбасадорка во Бугарија, Флоренс Робин, изјави дека за нејзината земја прашањето за проширувањето на ЕУ со Македонија и Албанија е исклучително важно и...

Зеленски се согласи на преговори, но на граница со Белорусија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се огласи на социјалните мрежи по средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко. -Резултатот од разговорите со Александар Лукашенко. Се договоривме украинската...

Професор од Африка предупредува: Кривата на случаи со омикрон е многу поостра отколку во...

Кривата на новите случаи со Ковид-управувана од варијантата омикрон е многу поостра од претходните бранови, предупреди директорот на Институтот за здравствени истражувања во Африка,...

Воената тактика на Путин енигма и за воените експерти!

Безбедносните експерти и политичарите немаат одговор зошто Русија ја води војната во Украина со помалку од половина сила и зошто не ја уништува украинската...