Марсело ќе игра и за влез во интерконтинентален трофеен клуб

Бока јуниорс и Флуминенсе ќе се сретнат за титулата во Јужна Америка. Бока јуниорс ќе игра за седмата континентална круна (актуелен рекордер е Индепендиенте),...

Намален бројот на новодијагностицирани пациенти со лимфом во Македонија

Секоја година на 15 септември на глобално ниво се одбележува Светскиот ден за подигнување на свеста за лимфом. Свесноста за лимфон и препознавање на...

Украинската Врховна рада бара меѓународната заедница да го прогласи Путин за воен злосторник

Врховната рада на Украина ја повика меѓународната заедница да го признае Путин како воен злосторник и да ги зајакне санкциите не само против него,...

Во Тел Авив отворен најголемиот ургентен центар во светот

Во Израел денеска е отворен најголемиот ургентен центар во светот, со 8.000 квадратни метри, наменет за вообичаени итни потреби и за ненадејно голем број...

Пред 77 години е донесен првиот статут на писателската професија во македонската средина

Годишнина на Друштвото на писателите на Македонија Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) е формирано на 13 февруари 1947 година, од страна на осум писатели:...

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Наскоро фабриката АТС АММО ќе го произведе првиот макдонски дрон, кој ќе биде согласно сите НАТО стандарди, најави премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета...

Три лица повредени во тешка сообраќајка во Тетово

Три лица завршиле со повреди, од кои едно со тешки телесни повреди во сообраќајна несреќа што се случи вчера во селото Лешок. Во несреќата учествувале...

Дванаесето издание на „Анимакс“

Под мотото „Каде бајките оживуваат“ ќе се одржи дванаесеттото издание на меѓународниот фестивал за анимирани филмови во Македонија, „Анимакс Скопје фест“. На него ќе бидат...

Еден од најголемите херои на нашето време

Песни што ме тераат да играм Отсекогаш верував дека нешто големо, но лошо се случува кога некој се јавува или праќа порака во ниедно време...

Старица го изеде гласачкото ливче во Бугарија

Необичен инцидент се случил на изборите во Бугарија кога старица го изела гласачкото ливче откако веќе гласала, јавува Бугарската национална телевизија (БНТ). Според претседателката на...