Зајкова избрана за претседателка на ЛДП со еден глас против

Со еден глас „против“ и 364 „за“, делегатите на денешниот осми партиски конгрес за нова претседателка на Либерално-Демократска Партија ја избраа досегашаната потпретседателка –...

ОМО „Илинден“-ПИРИН: Претседател на еврочленка штити соработник на Хитлер

Во продолжение ви ја пренесуваме интеграло реалцијата на ОМО „Илинден“-ПИРИН во врска со, како што велат оттаму срамната изјава на претседателот Радев во заштита...

„Денови на Крали Марко“ во Прилеп

Вечерва и утре во Прилеп ќе се одржи традиционалната манифестација „Денови на Крали Марко“, што ја реализира општина Прилеп. Манифестацијата започнува вечерва од 19 часот...

Русковска и Финансиска полиција се судрија околу бараните предмети

Обвинителката Вилма Русковска и Управата за финансиска полиција изнесоа различни видувања за предметите што обвинителството ги барало при неодамнешниот претрес на институцијата. За тоа...

За четири дена, три бури во Србија, кога времето ќе се смири?

Деновиве силните ветрови, ударите на гром и град покажаа дека ние на Балканот мора да се прилагодиме на временските услови и да ги следиме...

Украинската Врховна рада бара меѓународната заедница да го прогласи Путин за воен злосторник

Врховната рада на Украина ја повика меѓународната заедница да го признае Путин како воен злосторник и да ги зајакне санкциите не само против него,...

Нови 378 случаи на ковид-19 и уште седуммина починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 2.560 тестови, а регистрирани се 378...

Поглед кон иднината: системот „Night Vision” во новиот Opel Grandland

• Премиера во Opel: Системот „Night Vision” „базиран на камера” дебитира во новиот Grandland • Рано детектирање: До 100m со инфрацрвена визија • На прв поглед:...

Флоренс Робин: Франција е подготвена да понуди посредување меѓу Софија и Скопје

Француската амбасадорка во Бугарија, Флоренс Робин, изјави дека за нејзината земја прашањето за проширувањето на ЕУ со Македонија и Албанија е исклучително важно и...

Зеленски се согласи на преговори, но на граница со Белорусија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се огласи на социјалните мрежи по средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко. -Резултатот од разговорите со Александар Лукашенко. Се договоривме украинската...