Ознака: канада

Дали се ближи крајот за Џастин Трудо?

По осум години, канадскиот премиер инсистира дека останува на своето место. Но тој наликува на боксер потпрен на јажињата и шпекулациите за неговата иднина...

Претседателот на канадскиот парламент поднесе оставка откако јавно пофали нацист

Спикерот на Долниот дом на Канада, Ентони Рота, изјави дека поднесува оставка, помалку од една недела откако јавно пофали поранешен нацистички војник во парламентот,...

Поздравувањето на поранешен припадник на СС во парламентот на Канада го...

Канадскиот премиер Џастин Трудо на прес за новинарите синоќа изјави дека е „многу вознемирен од ситуацијата“ со поздравувањето во парламентот на Канада на украински...

Канада ја поддржува европската перспектива на Македонија

Канада како искрен пријател и партнер ја поддржува европската перспектива на Македонија во ЕУ, а дава и силна поддршка на активностите во однос на...

Пожарникар загина при гаснење на пожар во Канада, четврти годинава

Пожарникар кој гаснел пожар во канадската провинција Британска Колумбија загина во петокот, со што бројот на загинати пожарникари во Канада годинава се искачи на...

Следува ГН на Канада, на патеката на која е одржана најдолгата...

Шампионатот во Формула 1 викендов продолжува во Монтреал, со осмата трка во календарот, за големата награда (ГН) на Канада, во Монтреал, на патеката „Жил...

Пожарите во Канада зафатија околу 4,8 милиони хектари земја

Подготвил: Mарјан Велевски Во Канада повторно се разгореа пожари во главниот град на западната провинција Алберта, Едмонтон и во Квебек на истокот на земјата....

Над 400 акивни пожари во „најлошата сезона на шумски пожари“ во...

Повеќе од 400 шумски пожари продолжуваат да беснеат во Канада во она што премиерот Џастин Трудо го оквалификува како - „најлошата сезона на шумски...

Комбе влета во пешаци во Квебек, возачот е уапсен по трагичниот...

Две лица загинаа, а девет се повредени кога комбе влета во пешаци во источен Квебек, соопшти канадската полиција. Возачот на комбето е уапсен на местото...

Неидентификуван објект соборен и над северна Канада, соопшти Трудo

Премиерот Џастин Трудо објави дека по негова наредба американски воен авион соборил „неидентификуван објект“ кој летал високо над северна Канада, еден ден откако американските...