Ознака: канада

Канада вети дека ќе им помогне на земјите да престанат да...

Канада соопшти дека може да обезбеди повеќе нафта, гас и ураниум за да помогне во решавањето на глобалната енергетска криза - јави Би-Би-Си. Канадскиот министер...

Ова не е мојот град – на Отава ѝ се смачија...

Демонстрантите во Отава се замаени од чувството на корист од нивното дејствување, но локалните жители на главниот град на Канада ги гледаат протестите како...

Канадската полиција им постави ултиматум на демонстрантите да го напуштат главниот...

Канадската полиција им постави ултиматум на демонстрантите, кои три недели протестираа по улиците на Отава, да го напуштат главниот град, додека провинциските и американските...

Кадата пред канадскиот парламент беше премногу за Трудо

Фрустрацијата со неможноста на канадската полиција за отстранување на блокадите на границата како и во Отава, придружени со глетката на демонстрантите кои се бањаат...

Канада најави олеснување на граничните мерки

Канадските власти денеска соопштија за олеснување на проверките и правилата воведени поради ковид-19 за патниците кои пристигнуваат на нејзините граници, а исто така нема...

Протестите го принудија Трудо на активирање на овластувањата за итни случаи

Канадскиот премиер Џастин Трудо најави дека ќе ги активира ретко користените овластувања за итни случаи за да стави крај на протестите кои ги блокираа...

Демонстрантите не отстапуваат пред полицијата на мостот меѓу САД и Канада

И синоќа продолжија судирите меѓу канадската полиција и демонстрантите, кои го блокираа клучниот мост кон САД, и тоа повеќе од седум часа откако властите...

Канада го губи трпението со блокадата на камионџиите

Блокадата на канадските камионџии, кои се против задолжителната вакцинација против ковид-19, ги загрозува производителите во автомобилската индустрија, принудувајќи ги Форд, Џенерал Моторс и други...

Здравствен данок за невакцинираните

Канада Канадската провинција Квебек ќе им наплатува здравствен данок на жителите што не се вакцинирани против ковид-19, соопштија властите во Квебек. Една од најголемите области...

Нема друг избор – лекарите со ковид-19 во Квебек ќе продолжат...

Властите во најголемата канадска покраина Квебек, која се соочува со највисока стапка на зараза во државата, соопштија дека тамошните здравствени работници кои ќе бидат...