Ознака: канада

Градски автобус усмрти деца при удар во градинка во Канада, се...

Градски автобус денеска удри во градинка во канадскиот град Лавал, северно од Монтреал, при што загинаа две деца. Шест деца завршија во болница. Возачот на...

Канада ќе прима околу половина милион доселеници годишно поради потребата за...

Канада го зголеми бројот на доселеници кои планира да ги прими, до околу половина милион годишно до 2025 година, со цел да го надомести...

Ураганот Фиона го погоди источниот дел на Канада

Бурата Фиона, пропратена со ургански ветрови денеска го погоди источниот дел на Канада, речиси една седмица откако разурна делови од Карибите. Брзината на ветрот достигна...

Пронајдено телото на еден од двајцата осомничени за убиствата со нож...

Еден од двајцата осомничени за убиствата на 10 лица во канадската провинција Саскачеван е пронајден мртов, соопшти локалната полиција. Телото на Демиен Сандерсон (31) е...

Еден од осомничените убијци во Канада барал помош, трауматизирани и оние...

Очевидци опишаа средба со еден од осомничените за низата напади со нож во Канада, додека изразија олеснување што нивните блиски избегнале соочување со наводните...

Низа убиствени напади со нож во Канада, се трага по осомничените

Канадската полиција е во потрага по две лица, осомничени дека со нож до смрт избоделе десет, а раниле најмалку 15 лица во провинцијата Саскачеван. Полицијата...

Папата во Канада ќе се извини од црквата до домородното население...

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска замина во посета на Канада каде се очекува повторно да побара прошка за улогата на црквата во...

Путин: Канада намерно доцнеше со враќање на турбината за Северен поток...

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска ја обвини Канада дека доцнела со враќањето на германската турбина за гасоводот Северен поток 1, надевајќи се дека...

И Канада му се приклучува на евровизиското семејство

По американската верзија на „Евровизија“, сега и нивните соседи од Канада ќе организираат сличен фестивал, со што евровизиското семејство станува сѐ поголемо. Десетте покраини...

Канада воведува двегодишна забрана за странци да купуваат недвижен имот

Канадските власти најавија дека две години ќе им забранат на странските инвеститори да купуваат недвижен имот, со цел да ги намалат цените на куќите...