Ознака: изложба

Со изложбата „Пробив на светлината“ Решат Амети се претставува во Кавадарци

Познатиот ликовен уметник Решат Амети од Гостивар вечерва со изложбата под наслов „Пробив на светлината“ ќе се претстави пред кавадаречките љубители на неговата уметност....

„Гласна тишина“ – самостојна изложба на Мартина Спасовска

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Изложбениот салон на центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово ќе биде отворена изложбата на младата авторка...

Изложба на современи бајки за македонски хероини во „Јадро“

Изложба на современи бајки напишани од средношколки ќе биде отворена на 17 април, во 19 часот, во културниот центар „Јадро“. - Дојдете и прочитајте го...

Во МАНУ отворање на изложбата „Три генерации Ташковски“

Во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) вечер ќе биде отворена изложбата „Три генерации Ташковски“. Поздравен говор на отворањето ќе има...

Изложба на дела од 36 уметници од Измир во Кавадарци

Под наслов „Уметноста – Мост на поврзување на народите“ синоќа во галеријата на домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци беше отворена несекојдневна...

Изложба на скулптури под наслов „За послушноста“ од Перо Кованцелиев во...

Несекојдневна изложба на мали скулптури од концептот „Послушност“ на скулпторот Перо Кованцелеиев синоќа беше отворена во музеј галеријата во Кавадарци. Станува збор за еден мултидисциплинарен...

Во Кичево отворена изложбата „Балканот низ времето“ на последниот кичевски казанџија

Вечерва во ликовната галерија во Центарот за култура во Кичево, беше отворена изложба со дела изработени од кичевскиот мајстор казанџија, Коста Галиманоски со работен...

„Најдрагиот Пинокио“, изложба во Чифте амам

По повод Денот на италијанскиот дизајн 2024 година, денеска во галеријата Чифте амам во Скопје беше отворена изложбата „Најдрагиот Пинокио“, чиј куратор е Џулио...

Групна изложба за Меѓународниот ден на жената во Кичево

Вечерва во ликовниот салон на Центарот за култура во Кичево, по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената, беше отворена групна изложба на уметници...

Заедничка изложба на 35 уметници во Кавадарци во чест на 8...

Насловена како „Женско писмо“, синоќа во галеријата на домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци, беше отворена изложба на 35 уметници од цела...