Ознака: Жозеп Борел

Немаме алтернатива за членството во ЕУ, тоа зависи од сите политички...

Членството во Европската Унија е наша цел и немаме друга алтернатива и тоа зависи од сите нас, односно од сите политички чинители кои имаат...

Хамас повеќе не може да ја контролира Газа, само палестинските власти...

Само палестинските власти може да управуваат со Газа по завршувањето на војната меѓу Израел и Хамас, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна и...

Мора да изградиме држава за Палестинците, порача Борел

На денешното заседание на Советот за надворешни работи на ЕУ предложив рамка за решавање на израелско-палестинскиот конфликт која се базира на три „Не“ и...

Српските власти се соочуваат со можни казнени мерки ако не ги...

Брисел внимателно следи дали Србија ги исполнува барањата на ЕУ за смирување на тензиите на северот на Косово и доколку оцени дека Белград не...

Нестабилноста во нуклеарна Русија не е добра работа, истакна Борел

Нестабилноста во нуклеарна Русија „не е добра работа“. Ова го изјави високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел. Прекинатиот бунт на...

Нема нормализација без мир на северот во Косово, му порача Борел...

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика, Жозеп Борел, му порача на косовскиот премиер Албин Курти дека без смирување на ситуацијата на северот...

Борел побара нови избори во општините на северот на Косово

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, побара и распишување нови локални избори во општините на северот на Косово,...

Односите помеѓу ЕУ и САД никогаш не биле посилни, смета Блинкен

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, по денешната средба со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во Брисел, истакна дека...

Ковачевски, Борел и Лајчак пристигнаа во Охрид

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија Жозеп Борел и специјалниот...

Очите на ЕУ и на луѓето од Западен Балкан се насочени...

Добрососедството, добрите односи меѓу соседите и регионалната соработка остануваат суштински елементи на процесот на проширување. Ако земјите од Западен Балкан сакаат да станат членки...