Ознака: Жозеп Борел

Песков без одговор кога телото на Навални ќе биде предадено на...

Кремљ нема информации кога телото на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина во затвор, би можело да му биде предадено на неговото семејство...

Борел кон сојузниците на Израел: Aко мислите дека се убиени премногу...

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, ги повика сојузниците на Израел - првенствено САД - да престанат да испраќаат оружје бидејќи „премногу...

Борел: ЕУ планира во 2024 година да и испрати на Украина...

Земјите од ЕУ планираат оваа година да испратат воена помош за Украина во вредност од најмалку 21 милијарда евра, додека во првите две години...

Османи-Борел: Регионот да биде подготвен за членство, а Унијата за проширување

Процесот на пристапување на Северна Македонија во Европската Унија, внатрешно-политичката динамика во земјата и актуелностите поврзани со европското досие биле во фокусот на денешните...

Мир на Блискиот Исток е можен само со решение со две...

Ние знаеме кој е Хамас и што направи и го осудивме тоа, но мир и стабилност не може да се градат со употреба на...

Путин ја гранатира Украина за да ја зајакне својата кандидатура за...

Во пресрет на зимата и за да ја зајакне својата кандидатура за реизбор за претседател на Русија, Владимир Путин се обидува да даде нов...

Лавров во Скопје ќе чуе зошто Русија е осудена и изолирана,...

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел вечерва изјави дека министерскиот состанок на ОБСЕ...

Немаме алтернатива за членството во ЕУ, тоа зависи од сите политички...

Членството во Европската Унија е наша цел и немаме друга алтернатива и тоа зависи од сите нас, односно од сите политички чинители кои имаат...

Хамас повеќе не може да ја контролира Газа, само палестинските власти...

Само палестинските власти може да управуваат со Газа по завршувањето на војната меѓу Израел и Хамас, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна и...

Мора да изградиме држава за Палестинците, порача Борел

На денешното заседание на Советот за надворешни работи на ЕУ предложив рамка за решавање на израелско-палестинскиот конфликт која се базира на три „Не“ и...