Ознака: Жозеп Борел

Извештајот на Борел за мерките кон Косово се одлага за идната...

Иако немаше формален датум, се очекуваше минатиот вторник, на 11 јуни, да излезе извештајот на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и...

Борел: ЕУ е посветена на поддршка на Палестинците

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Унијата останува верна на својата посветеност за поддршка на палестинскиот...

ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки, истакна Борел

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Обединети нации се парализирани од наметнувањето на вето и оти...

Борел-Вархеји: Изборите поминаа во мирна и демократска атмосфера, но изборниот процес...

Според прелиминарните наоди и заклучоци на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ (ОДИХР), претседателските и парламентарни избори кои се случија на...

Да не дозволиме „да се игра шах“ на Блискиот Исток, да...

Шефовите на дипломатии на ЕУ заземаа цврст став со барање до сите страни на Блискиот Исток да покажат воздржаност по последните случувања од изминатиот...

Борел ја повика ЕУ да ја забрза воената поддршка за Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел телефонски разговараше со шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, за напорите на ЕУ...

Војна од пошироки размери во Европа повеќе не е само фантазија,...

Европа мора да се подготви за потенцијална војна, бидејќи конфликт од широки размери на континентот, надвор од Украина „повеќе не е фантазија“, предупреди денеска...

Се очекува голема руска офанзива налето, Украина не може да ги...

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска по состаноците одржани во Вашингтон изјави дека испраќањето нова помош за Украина не може да чека, бидејќи...

Борел: Во Појасот Газа гладот се користи како „воено средство“

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел денеска во седиштето на Обединети нации изајави дека недостига помош за Појасот...

Песков без одговор кога телото на Навални ќе биде предадено на...

Кремљ нема информации кога телото на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина во затвор, би можело да му биде предадено на неговото семејство...