Ознака: Жозеп Борел

Борел: Само ЕУ може да го стабилизира Балканот

ЕУ е изложена на голем тест на Балканот, а едно од горливите прашања се преговорите меѓу Белград и Приштина, изјави високиот претставник на ЕУ...

Борел: ЕУ не сака Белорусија да стане нова Украина

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предупреди дека Европската Унија нема намера Белорусија да ја направи втора Украина и дека треба да продолжи дијалогот...

Димитров телефонски разговараше со Жозеп Борел

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, телефонски разговараше со Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија,...

Борел: Тензиите во Идлиб можат да ескалираат во меѓународен конфликт

Тензиите во сирискиот регион Идлиб може да ескалираат во голем меѓународен конфликт, изјави високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп...

ЕУ и НАТО ја засилуваат соработката

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го потврдија продолжувањето на партнерството и соработката помеѓу Алијансата и Унијата...

Борел го напушти состанокот во Хелсинки поради Приштина

Шпанскиот министер, Жозеп Борел, кој е иден шеф на европската дипломатија, го бојкотираше состанокот на официјалните претставници од ЕУ и партнерите од Западен Балкан...

Каква надворешна политика може да се очекува од ЕУ?

Номинацијата на Урсула фон дер Лејен за претседателка на новиот состав на Европската комисија и на Шпанецот Жозеп Борел за нов шеф на европската...

Избрзано решение или мудра одлука на лидерите на ЕУ?

Отфрлениот пакет барем се фокусираше на т.н. систем „водечки кандидат“ и затоа се основаше на имиња што повеќе месеци се дискутираа во Брисел и...