Ознака: женска ракометна репрезентација

Македонските ракометарки се пласираа на Европското првенство

Македонската женска ракометна репрезентација обезбеди пласман на Европското првенство (ЕП) кое ќе се одржи во декември, откако попладнево го совлада Азербејџан во Баку со...

Ракометарките поразени од Шпанија во квалификациите за ЕП

Женската ракометна репрезентација претрпе пораз од Шпанија со 31:19 (17:11) на средбата која вечерва се одигра во СЦ „Борис Трајковски“ во рамките на квалификациите...

Македонските ракометарки забележаа важен триумф на патот до Европското првенство

Женската ракометна репрезентација на Македонија попладнево ја совлада Литванија со 31-28 во Вилнус, со што направи голем чекор кон пласман на Европското првенство во...

Македонските ракометарки убедливо ги почнаа евроквалификациите

Женската ракометна репрезентација на Македонија со убедлив триумф над Азербејџан од 40-17 во Скопје ги почна квалификациите за пласман на Европското првенство в година. Избраничките...

Македонските ракометарки останаа без пласман на Светското првенство

Македонската женска ракометна репрезентација не успеа да се пласира на Светското првенство в година, откако вечерва загуби од Украина со 22-31 во реваншот од...

Македонија не успеа да го надомести слабиот почеток против Украина

Македонската женска ракометна репрезентација загуби од Украина со 22-24 во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, во првиот бараж-натпревар за пласман на Светското првенство, што...

Македонските ракометарки двапати минимално поразени од Турција

Женската ракометна репрезентација на Македонија забележа и втор пораз од Турција во рамките на ЕХФ неделата. Избраничките на Љубомир Савевски во Анкара беа совладани...

Галерија: Холанѓанките пресилни за Македонија

Женската ракометна репрезентација на Македонија немаше сили за изненадување против фаворизираната Холандија од која загуби со 15-30 во мечот од второто коло на Европското...

Тешка група за женската ракометна репрезентација на ЕП 2022

Женската ракометна репрезентација на Македонија доби тешка група на Европското првенство што ќе се игра од 4 до 20 ноември. Избраничките на селекторот Љубомир...

Македонските ракометарки им пружија достоен отпор на силните Норвежанки

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби од силната Норвешка со 18-24 во денешниот натпревар од Еврокупот на ЕХФ, одигран во СЦ „Борис Трајковски“ во...