Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25306)

Некој ја пропушта шансата во Авганистан, а кој ќе ја зграби

Авганистан сигурно е еден од најбогатите региони со традиционални благородни метали потребни за економиите во 21 век Во 2010 година, американските геолози откриле дека Авганистан, кој...

Се асфалтираат улици

ОХРИД Деновиве започнаа активности за асфалтирање крак од улицата Славеј Планина од пресекот со улицата Јане Сандански до пресекот со улицата Партизанска во градот Охрид....

Промовирано инклузивно игралиште

ВЕЛЕС Со музички настан на „Аренби Неиборс“ и групата „ДНК“, на езерото Младост беше промовирано инклузивното игралиште „Парк на срцата“. Игралиштето е дел од проектот...

Расте бројот на заразени со делта-сојот

ГЕВГЕЛИЈА Поради секојдневното зголемување на бројот на инфицирани граѓани од делта-сојот во државата, директорот на општата болница со проширена дејност во Гевгелија, д-р Митко Крџев,...

Историјата како наука и историјата како дел од идеолошкиот столб на...

Државата и општеството се тие штомора да ја бранат својата историја. Можеби постои разлика помеѓу историјата како наука и историјата како дел од идеолошкиот столб...

Кој да им стави крај на водните „брзи и бесни“?

Најчестите прекршоци што оваа летна туристичка сезона ги забележала полициската станица за граничен надзор „Охридско Езеро“ се однесуваат на управување пловен објект за време...

Ако тешко им оди обединувањето на Албанците, има кој да ја...

Парадоксот е во тоа што истата таа албанска дијаспора, без оглед што впумпуваше огромни средства секаде каде што живеат Албанци во регионот, од многуте...

Спортски вести

РАКОМЕТ Кадетките ќе играат и на СП 2022 Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги потврди имињата на 15-те европски селекции што ќе бидат дел од Светското првенство...

Клубовите од Премиер-лигата најактивни на пазарот

Манчестер сити го ангажира Џек Грилиш од Астон вила за рекордни, за англиски играч, 118 милиони евра. Европскиот првак Челси го купи Ромелу Лукаку...

Гамбит Асеко СЕЕ во водство

Скопјани го искористија нерешениот исход (3-3) во дербито на колото помеѓу Гостивар и Алкалоид, па се единствени со четири екипни победи ШАХ - ЕКИПНО ПРВЕНСТВО НА...