Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25306)

Само една ноќ неспиење негативно влијае на здравјето

Mедицински совет Според неодамнешните резултати на едно научно истражување, една бессона ноќ е доволна за нарушување на менталното и физичкото здравје, а неколку дена неспиење...

Колкава температура може да издржи човечкото тело?

Според студија на НАСА од 1958 година, нормалната температурна зона е помеѓу 4 и 35 Целзиусови степени, во која, кога влажноста не надминува 50...

Брзата храна не мора да предизвика дебелеење

Американски научници За храната со висок гликемиски индекс (која вклучува брзи јаглехидрати) се смета дека нема поголема веројатност да предизвика зголемување на телесната тежина во...

„Фејсбук“ и „Гугл“ ќе постават подводен интернет-кабел долг 12.000 километри

Со цел подобрување на интернет-конекцијата и сигурноста во Азиско-пацифичкиот Регион, компаниите „Фејсбук“ и „Гугл“ заеднички ќе спроведат исклучително важен проект. Станува збор за проектот...

Размножувањето на мршојадците во заробеништво – клуч за преживување

Најновата научна студија во која учествуваше и Македонија покажува дека зајакнувањето на популациите на мршојадците со млади птици, кои се родени во заробеништво (реинтродукција),...

Адреналинска трка со совладување пречки во Леуново

„Леуново ОЦР“ - трка со совладување пречки во планинска средина во селото Леуново, Мавровско, ќе се одржи на 26 септември во организација на „Регруп“,...

Три децении независен македонски филм

Како дел од планираните активности по повод одбележувањето 30 години од осамостојувањето на Македонија, од денеска до 26 август ќе биде реализирана културната манифестација...

Култниот „Брилијантин“ станува серија

Култниот филм „Брилијантин“, во кој главните улоги ги толкуваат Џон Траволта и Оливија Њутн Џон, доби и сериска верзија. Имено, новиот стриминг-сервис Парамаунт плус...

Музички словенечки документарци во Кинотеката

Во рамките на августовската програма на Кинотеката на Македонија, во најава се три музички документарци во словенечка продукција, со проекции на 23 и 24...

„Проткаени сеќавања“ на Слободан Милошески во Софија

Изложбата „Проткаени сеќавања“ од авторот Слободан Милошески ќе биде отворена денеска, од 18.30 часот, во галеријата на КИЦ на Македонија во Софија. Изложбата е составена...