Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25306)

Анистон и Швимер не се само пријатели

Познатите холивудски ѕвезди Џенифер Анистон и Дејвид Швимер, наводно, често се заедно кај неа дома, каде што таа му готви вечери, а се шпекулира...

Десет совети на Стивен Кинг за писателите

Нема потреба од трошење зборови за неговиот успех и оригиналност, бидејќи бројките зборуваат сами за себе. Стивен Кинг е еден од најпродаваните, најпреведувани и...

„Галичник филм фестивал“ ревијално во Скопје

Ревијално прикажување на победниците на „Галичник филм фестивал“ ќе се одржи денеска, од 11 часот, во „Јуроп хаус“ во Скопје, кога бесплатно ќе може...

Турција најавува прв национален борбен авион

ТУРЦИЈА Генералниот директор на Турската воздухопловна и вселенска индустрија (ТУСАС), Темел Котил, најави дека на 18 март 2023 година ќе полетаат првиот турски суперсоничен авион...

Земјите од регионот со поделен став за можноста за прием...

Земјите од регионот имаат различен пристап за прашањето за доброволно прифаќање мигранти од Авганистан, но сите заедно се во неизвесност и очекување нов прилив...

Сушното лето повторно ја секнува водата за пиење

Одредени општини веќе алармираат за недостиг од вода за пиење и воведуваат рестриктивни мерки, а загрижува фактот што дождови, кои би можеле реално да...

Недостига детскиот џагор во „Шула Мина“, „Мите Богоевски“, „Копанки“…

„Шула Мина“ во Крушево, потоа „Мите Богоевски“ во Претор, одморалиштето за деца од предучилишна возраст во селото Асамати, „Копанки“ на Пелистер.... Ги имаше многу...

Каде е возот?

Пругата Битола - Лерин изградена, но и Македонците и Грците го поставуваат истото прашање Многу симболика има(ше) во неодамна одиграната театарска претстава „Возот“, која во клубот...

Само да не ни застане во грлото мигрантската „кнедла“

Во очекување на инвазивниот бегалски бран од Авганистан кон Европа, се преиспитуваат сценаријата во бриселските воено-политички и аналитички центри, во однос на речиси „неизбежноста...

Отпорот во Панџшир е последното упориште против талибанците

Триесет и двегодишниот Ахмад Масуд, син на Ахмад Шах Масуд, харизматичниот антисоветски, а потоа антиталибански командант на отпорот што беше познат и како лавот...