Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25276)

Наместо регионална економска бенефиција, браната станува регионално безбедносно жариште

Неделава Етиопија започна со втората фаза на полнење на браната, но соседите што се наоѓаат низводно - Египет и Судан - остро протестираат против...

Бетон, црвени линии, аморфност, илузија

Проф. д-р Митко Б. Панов,редовен професор во Институтот за „ национална историја, подготви стручна анализа во четири продолженија, која, почнувајќи од денеска, ексклузивно ја...

Солена водичка како вакцина

На црниот интернет-пазар во март беше откриено дека лажни вакцини против ковид-19, под имињата на „Астра Зенека“, „Спутник“, „Синофарм“ и „Џонсон и Џонсон“, можеа...

Како „трите нули на Софија“ ја претворија бројката на Бугари во...

Одзивот за бугарските избори на гласачките места во Амбасадата на Бугарија во нашата земја, од неколку стотини гласачи, е вообичаен, како и секогаш досега....

Најмногу фудбалери, европски прваци, биле членови на Баерн

Досега 104 клуба имале фудбалери што со своите репрезентации станале шампиони на Европа, а по ЕП 2020, Јувентус стана четвртиот клуб со двоцифрен број...

Поради ковид-19 големи безбедносни мерки за ЛОИ

Веднаш по пристигнувањето, на посетителите ќе им бидат инсталирани апликации на паметните телефони за следење на нивната локација додека се во Јапонија. Секој ќе...

Километрите на Жоржињо, додавањата на Педри, рекордите на Роналдо

Италијанецот Жоржињо претрча најмногу на ова ЕП, вкупно 86,6 км, а најмногу поминати километри кога соодветната репрезентација ја имала топката во нозете имал Шпанецот...

Кои се кандидатите за освојување на „златната топка“?

По континенталните првенства, разговорите веќе се пренасочија кон тоа кој може да ја добие наградата „златна топка“ за најдобар фудбалер на светот во изборот...

Администрација во колективна хибернација

Настрана комплетната нефункционалност и на службите и на нивните електронски системи, неизбежниот впечаток дека целиот амбиент, од никогаш воспоставеното прецизно следење на процедурите, преку...

Од недовршен македонски федерализам кон лазечка конфедерализација

Нормално, како и при секоја ваква ситуација во последните пет години, Уставниот суд молчи и никаде го нема, а требаше најитно да преземе мерки...