Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25276)

Научна конференција и летна школа во манастирот во Слепче

Третата научна конференција и четвртата Слепченско-демирхисарска летна школа ќе се одржи од утре до 20 јули, во организација на манастирот „Св. Јован Претеча“ во...

Панорама / Пазарна (не)економија

Атина - По повеќе од два месеца, во Грција повторно се регистрирани над 3 000 нови случаи со ковид-19. Има нови 3.109 заразени, а...

Борисов нема да коалицира со Трифонов

Бојко Борисов и неговата партија ГЕРБ се последни на листата партии што решија да не му дадат поддршка на победникот на изборите Има таков...

Брисел замижува пред корупцијата кај нивните членки

Лошите оцени за правосудството во некои земји-членки од ЕУ остануваат евидентирани само во извештаите на европските институции, без да почувствуваат некаква „казна“, како што...

Становите поскапеа за околу десет отсто

Зголемениот обем на издавање станбени кредити, потпомогнат од намалените каматни стапки и поволностите што ги нудат деловните банки, заедно со побарувачката, придонесува и за...

Како да се зајакне имунитетот на туристичкиот сектор

Хотелиерите во земјава манифестираат стравувања дека ќе мораат да ги затворат своите објекти, па дури и дека ќе им бидат активирани хипотеките, додека упатените...

Политичката дисфункција проблем за постпандемиската економија

Иако ризикот од одржлива американска инфлација не треба да се игнорира, не треба да се помати и нашето гледиште што, всушност, е под ризик...

Светот во ризик од зголемената инфлација во САД

Економиите што се први на удар можеби имаат околу шест месеци за да спроведат мерки со кои ќе си помогнат пред ненадејно да се...

Заглавени на половина пат до враќањето во „нормала“

Британскиот магазин „Економист“ осмисли т.н. индекс на глобална нормалност, за да ги следи промените во извршувањето на секојдневните активности на глобално ниво во текот...

Америка под влијание на екстремно топол бран и урагани

Американската национална метеоролошка служба продолжува да ги предупредува граѓаните западно од Карпестите Планини да се подготват за опасно жешки временски услови, додека државата бележи...