Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25276)

Мотивирачки часовник инспириран од Супер Марио

Техно Компаниите „Таг хоер“ и „Нинтендо“ се здружија и заедно дизајнираа специјален модел на паметен часовник. Попрецизно станува збор за верзијата Супер Марио на часовникот...

Принцот Чарлс објави листа со најомилените песни

Во текот на гостувањето во една радиоемисија посветена на здравствените работници и волонтери, принцот од Велс, Чарлс, навел список на песни, а меѓу неговите...

Најскапиот хамбургер чини 6.000 долари

Најскапиот хамбургер во светот чини речиси 6.000 американски долари, а тој се состои, меѓу другото, од јапонски „ваги“ од говедско месо, кавијар-белуга, месо од...

Скулптури против загадувањето на морињата и океаните

Германската уметница Тина Краус со своите скулптури на морски суштества направени од креп-хартија и отпад, со кој сме опкружени, сака да го сврти вниманието...

Проекција на концерт на Раде Шербеџија во Кинотеката

Во Кинотеката на Македонија, на летната сцена „Мирно лето“, вечерва, во 20.30 часот, со проекција на концертот „Раде Шербеџија и Западни колодвор бенд ХНК...

Со јапонски пасош без виза или автоматско добивање виза за 193...

Најмоќните пасоши за 2021 година Според „Си-ен-ен“, цитирајќи го извештајот на компанијата „Хенли и партнерите“, која ги рангира патните документи на 199 земји од 2006...

Изложбата „Домашна работа“ на Кристина Божурска во „Јадро“

Во март, културниот центар „Јадро“ распиша конкурс за реализација на партиципативен уметнички проект и, по разгледувањето на пристигнатите апликации, жирито го одбра проектот на...

Праисторискиот човек е најстарата жртва на ајкула досега

Решена мистериозна смрт по 3.000 години Мистеријата на насилната смрт на праисторискиот човек што живеел на тлото на денешна Јапонија е решена дури по 3.000...

Изложбата „Пејзажни фасцинации“ на Атанас Атанасоски

Уметникот Атанас Атанасоски, кој од рециклирани материјали реализира изложби - инсталации, деновиве се претставува со ново дело во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“...

Промоција на „Математичка поезија“ во Битола

Во дворот на Педагошкиот факултет во Битола, денеска, во 10.30 часот, ќе биде промовирана книгата „Математичка поезија“ од Даниела Андоновска-Трајковска, во издание на Центарот...