Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24629)

За поглаварот од Ватикан, Македонците се засебен народ

Според верскиот аналитичар Бранко Ѓорѓевски, нема дилеми дека посетата на папата е успешна и дека целта е остварена, а во однос на неговите пораки...

Вторпат порибено Осломејско Езеро за шест месеци

Рибите за двете порибувања на езерото се обезбедени од рибникот „Акватика“ кај Неготино. Покрај порибувањето на езерото, во меѓувреме со градежни машини се уредуваи...

Беше ли папата политички коректен или, пак, брутален кон Македонија

Во домашната политичка и експертска јавност не стивнуваат одгласите по посетата на папата Франциск на Македонија. Домашната јавност особено внимателно и напрегнато во секој...

Лазов со трета норма за интернационален мајстор

Надежниот ФИДЕ-мајстор од Неготино, Тони Лазов (2.296 рејтинг-поени), ја освои и третата норма за интернационален мајстор (ИМ), откако го освои второто место на 12-от...

Ливерпул ја декласира Барселона и повторно е во финалето на ЛШ

Во возбудлив натпревар на „Енфилд“, Ливерпул ја совлада Барселона со 4-0 и ја анулира негaтивата од 0-3 од првиот меч, по што втора година...

Реконструкција на умот

Многубројни се прашањата што ги наметнува практиката на постојаното одржување на Владата, или барем на еден нејзин дел, во некаква состојба на в.д., а...

Целосна власт, колку одговорност?

СДСМ со целосна власт во своите раце, со можен пад на поддршката, ќе се соочи со предизвик да ја прифати одговорноста и да ги...

Мислења по завршените избори

Господа социјалдемократи, драги другари, со вознемиреност и загриженост ги следам оцените и анализите од првиот круг и вториот круг за претседателските избори. Силно ме...