Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24629)

„Долче и Габана“ и Софија Вергара во заедничка кампања

Модниот бренд „Долче и Габана“ најави соработка со универзитетот „Хуманитас“, меѓународна школа посветена на егзистенцијални науки во Милано, за да се зајакнат критичните глобални...

Промоција на романи од Луан Старова

Во свечената сала на МАНУ, денеска, со почеток во 12 часот, ќе се одржи промоција на четири романи објавени на хрватски јазик од писателот...

Ќе се дегустира „Вкусот на Скопје“

На 18 и 19 мај, на „Школка“, во Градскиот парк во Скопје, ќе се одржи фестивалот на улична храна „Вкусот на Скопје“. - Овој дводневен...

„Че биде“ на Игор Јосифов на Венециското биенале

Мултимедијалниот македонски уметник Игор Јосифов деновиве ги постави делата од својот проект „Че бидe“ во просторот под број 7, на првиот кат на палатата...

Радост

Првата (а можеби и единствената) песна што ни паѓа напамет кога ќе помислиме на еврејската музика е, секако, „Хава нагила“. Ведра песна, која со...

„Пробај да ми бидеш“ најново од групата „Дупер“

Групата „Дупер“ деновиве ја објави својата нова, четврта песна, со наслов „Пробај да ми бидеш“, за која музиката, текстот и аранжманот ги потпишуваат: Борис...

Успешна првата проба на Тамара на евровизиската сцена

Во Тел Авив почнува да се чувствува евровизиската атмосфера. Градот се полни со илјадници евровизиски обожаватели, има околу 1.500 акредитирани новинари, пејачите од 41...

Митевска: Весникот е симбол на слободата на изразот и информирањето

КАКО СЕ НАЈДЕ „НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВО ТРЕЈЛЕРОТ НА „ПЕТРУНИЈА“ Во трејлерот на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска, кој од први...

Ципрас со даночни олеснувања пред парламентарните избори

Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави намалување на даноците за храна и енергија, како и откуп на дел од грчкиот долг од Меѓународниот монетарен фонд....

Бугарите за 44 години ќе го достигнат европскиот просек

Повеќе од 44 години се потребни за да може бугарските граѓани да го достигнат нивото на животниот стандард на земјите од Европската Унија. Ова...