Ознака: вежба

Прва помош при земјотрес – симулација на Црвен крст

Со симулација на прва помош при итна ситуација - земјотрес, Црвениот крст денеска кај Градски Парк во Скопје ја одржа вежбата „Хуманитарен одговор 2023“. Целта...

Руска воена вежба во Црното Море

Руските сили изведоа воена вежба во северозападниот дел на Црното Море, соопштија утринава локалните власти, додавајќи дека биле истрелани противбродски проектили за соборување на...

Успешна вежба на „Ре-медика“ и Црвен крст: Симулација на земјотрес во...

Во првата приватна општа болница „Ре-медика“ денеска беше изведена вежба „Згрижување и евакуација на болни, повредени, посетители и персонал на безбедно место, прва медицинска...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Симулациска вежба за заштита и спасување во случај на земјотрес...

Евакуација на деца и наставници, спасување на заглавени лица од објект зафатен со пожар, укажување прва помош на повредени, беа дел од активностите на...

Нуклеарно одвраќање е тежиштето на вежбата „Постојано пладне“

Воените вежби доаѓаат во период во кој се интензивира лиферувањето на информацијата за евентуално користење нуклеарно оружје поради украинскиот конфликт, и тоа на највисоко...

Авијацијата на НАТО ја заврши двонеделната вежба во Бугарија во правец...

Пет земји-членки на НАТО ја завршија двонеделната воздухопловна вежба што се одржа во Бугарија, а висок функционер на Алијансата оцени дека оваа активност им...

Контингент на Безбедносните сили на Косово на меѓународна вежба на НАТО...

Контингент на Безбедносните сили на Косово (ФСК) отпатува денеска за Германија, каде што ќе учествува на меѓународната воена вежаба „Комбинирано решение 22“ (Combined Resolve...

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради оперативно-тактичка вежба

Поради одржување оперативно-тактичка вежба денеска во Скопје ќе биде воведен посебен сообраќаен режим, а сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници. Оперативно-тактичката вежба ќе се...

Граѓаните видоа дел од воздухопловите: Армиските капацитети ни се подготвени да...

Земјава како домаќин на најголемата и сложена НАТО вежба, уште еднаш покажува дека нашите армиски капацитети се подготвени и опертивно да одговорат на операции,...

Руските сили во Калининград вежбаа симулирани нуклеарни ракетни напади

Руското Министерство за одбрана денеска објави дека нејзините сили вежбаат симулирани нуклеарни ракетни напади во Калининград, западна енклава лоцирана меѓу Полска и Литванија. Според соопштението,...