Ознака: вежба

Шест американски бомбардери прелетуваат над 30 земји членки на НАТО

Шест американски бомбардери Б-52 денеска прелетуваат  над сите 30 земји-членки на НАТО. Станува збор за планирана вежба, објави американската команда за Европа. Во соопштението се...

На Криволак ќе дојдат 170 американски војници

Владата донесе Одлука за влегување и престој на странски вооружени сили во земјава заради изведување на вежбовна активност. Одлуката се однесува на одобрување на влез...

Девојката на Мик Џегер вежба и во карантин

Триесет и две годишната Мелани Хамрик, балерина и девојка на Мик Џегер, кој има седумдесет и две години, ја покажа својата сила и флексибилност...

Животот во самоизолација не значи и социјална исклученост

Како подобро да се справат граѓаните со животот во самоизолација и како полесно да се пребродат моменталните состоjби поврзани со ширењето на коронавирусот во...

Жители на Ѓорче Петров вознемирени од редовна вежба во касарната

Жители на Ѓорче Петров попладнево се пожалија дека се вознемирени од рафално пукање во населбата. Според некои граѓани, истрелите се слушале многу силно поради што...

Свечено отворена регионалната вежба „РЕГЕКС 19“

Со денешната церемонија на свечено отворање, започна петтата по ред регионална вежба „РЕГЕКС 19“, која ќе се реализира во период од 14 до 18...

Албански војник загина во НАТО вежба

Албанската војска соопшти дека 32-годишен војник од Албанија загинал во воена база во Летонија за време на вежба на мисијата на НАТО во источна...

Српската војска ја започнува најголемата воена вежба по распадот на СФРЈ

Припадници на српските Вооружени сили утре ќе изведат тактичка вежба со боево гаѓање под име „Векот на победата 1918 – 2018“, во чест на...

„Соединување на забецот“ или „мирисот на војната“

Повеќе нема никакви дилеми, ерата на детантот меѓу големите сили во Европа и во светот е завршена и повторно планетата Земја е втурната во...

Полицијата во Охрид утре и задутре ќе врши гаѓање со боева...

Полициските службеници при СВР – Охрид утре и задутре во периодот од осум до 12 часот ќе вршат гаѓање со боева муниција на стрелиштето...