Ознака: Си Џипинг

Си Џинпинг и го честита на изборот на Силјановска Давкова

Претседателот на НР Кина Си Џинпинг упати честитка до Гордана Силјановска-Давкова по повод нејзиниот избор за претседател, пренесува кинеската новинска агенџција Ксинхуа. Кина и Македонија...

Си Џинпинг упати сочувство до Иран: Кина загуби добар пријател

Кинескиот претседател Си Џинпинг упати сочувство до Иран, изразувајќи жалост за смртта на Ебрахим Раиси и Амир Абдолахиан, соопшти Министерството за надворешни работи на...

Србија ќе биде првата земја од Европа со која ќе градиме...

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека во разговорите со претседателот Вучиќ е постигнат значителен консензус и дека Србија ќе биде првата земја од Европа...

Договорот за слободна трговија со Кина ја гарантира иднината на нашата...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека кинескиот претседател понудил многу конкретни работи и дека Договорот за слободна трговија со Народна Република Кина ја...

Поттикот на светот кон светла перспектива со мир, безбедност, просперитет и...

Од 27 до 28 декември 2023 година, во Пекинг се одржа Централната работна конференција за надворешни работи. Пријателите кои се заинтересираат за кинеската дипломатија...

Кина и САД ќе ја обноват воената комуникација на високо ниво

Кина и САД се согласија да ја обноват комуникацијата на високо ниво меѓу нивните војски, вклучително и работни состаноци меѓу министерствата за одбрана, објавија...

Кина се согласи на преговори со САД за контрола на нуклеарното...

Кина се согласи да одржи разговори за контрола на нуклеарното оружје со Соединетите држави следната недела, први по администрацијата на Обама, објави „Волстрит џурнал“. Разговорите...

Србија и Кина потпишаа договор за слободна трговија

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска на средба со српскиот претседател Александар Вучиќ оцени како односите меѓу Кина и Србија издржале промени во меѓународниот пејзаж...

И претседателот на Кина нема да присуствува на Самитот на Г-20...

Претседателот на Кина, Си Џинпинг нема да присуствува на претстојниот Самит на Г-20 во Индија, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи, без да ги...

Си повика на забрзано проширување на БРИКС

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика на забрзано проширување на БРИКС, групата земји што ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република. -Треба да...