Ознака: Си Џипинг

Си пука во нога секој што мисли дека ќе правиме отстапки...

Кинескиот претседател, Си Џинпинг, во разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ги отфрли како „нереални соништа“ сите очекувања дека неговата...

Си го покани Путин да ја посети Кина

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е во тридневна државна посета на Русија, денеска изјави дека го поканил рускиот претседател Владимир Путин оваа година да...

Си Џинпинг во посета на Москва, со Путин ќе разговараат за...

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска ја започнува посетата на Русија, што е негова прва посета на странска земја откако беше избран по третпат за...

Кина мора да ја унапреди способноста за решавање на стратешките ризици,...

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска, на средба со кинеска воена делегација, изјави дека неговата земја мора систематски да ја подобри својата способност за справување...

Бидете богати и одговорни, од корист на другите, им порача Си...

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека сака приватните компании да бидат богати, но и да бидат од корист на сите и да ја...

Си Џинпинг вети зајакнување на комуникацијата и координацијата со ЕУ

Кина ќе продолжи да ја зајакнува стратешката комуникација и координација со ЕУ, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на денешната средба во Пекинг со претседателот...

Си Џинпинг по трет рекорден пат избран за лидер на кинеската...

Актуелниот кинески претседател, Си Џинпинг, по трет пат е реизбран за лидер на кинеската Комунистичка партија, што е рекорден реизбор во владејачката партија во...

Путин пред Си Џинпинг ги осуди обидите на Западот да креира...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средбата со кинескиот колега Си Џинпинг во Самарканд ги осуди обидите на Западот да создаде „униполарен свет” и...

Си Џингпинг повикува на „максимална воздржаност“ во Украина и продолжување на...

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика на „максимална воздржаност“ во Украина изразувајќи „длабока загриженост“ за кризата во земјата. -Двете страни да го задржат моментумот на...