Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26102)

Уникатен сценски продукт што провоцира табу-теми

Театарот „Ј.Х.К. Џинот“ од Велес, здружението за театарска афирмација „Пресврт“ и германскиот институт „Гете“ ја најавуваат претставата „Мац, мац!“, во режија и кореографија на...

Разговор со писателот Маринко Кошчец

На Саемот на книгата во Скопје се одржа книжевен настан на кој беше претставено творештвото на писателот и преведувач Маринко Кошчец. Настанот се одржа...

Премиера на претставата „Хеда Габлер“ во Драмскиот театар

„Хеда Габлер“, работена по текст на авторот Хенрик Ибзен, е новата претстава во продукција на Драмскиот театар - Скопје. Премиерата ќе се игра денеска...

Зошто дланките ви изгледаат старо

Нега и убавина Топлината на водата во која се бањате и работата што ја работите придонесуваат вашите дланки да изгледаат старо и грубо. Откриваме кои...

Фосилни остатоци од една од најголемите змии откриени во Индија

Фосилните пршлени откопани во рудник за лигнит во Индија се остатоци од една од најголемите змии што некогаш живееле на планетата, објавија археолозите од...

Премиера на филмот „Kиука – пред летото да заврши“ во...

„Киука - пред летото да заврши“, во режија и по сценарио на Костис Харамуданис, кој е реализиран како билатерална копродукција помеѓу Грција и Македонија...

САД ѝ вратија на Кина 38 кинески културни артефакти

САД ѝ вратија на Кина 38 кинески културни артефакти, а церемонијата на предавањето се одржа во Генералниот конзулат на Кина во Њујорк. Окружното обвинителство на...

Повеќе од 3.500 загинати од гром за шест години во...

Експертите за клима од Бангладеш бараат поголема свесност за опасностите од гром, откако шест лица загинаа од гром во вторникот, со што вкупниот број...

Светски експерти за денталната имплантологија во Скопје

Во Скопје се одржува меѓународно акредитиран конгрес, на кој ќе присуствуваат светски познати експерти од областа на денталната имплантологија. Конгресот се одржува во хотел...

Микеланџело Пистолето е добитник на гран при за животно остварување

Меѓународното биенале за визуелни уметности „Остен биенале“ воведува некои новини и ја споделува одлуката на Советот на амбасадори за главните награди на биеналето во...