Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26056)

Бумот на поени во НБА уште трае

Неодамна имаше четири натпревари со барем 60 поени за пет дена, нешто што НБА-лигата не го видела од 1962 година. „Мислам дека тука се...

Полска, четвртопласирана на ЕП 2022, е нов предизвик за македонските кошаркари

Македонија и Полска никогаш не играле меѓу себе на ЕП. Полска е квалитетна селекција, која в година ќе настапи 30-ти пат на ЕП, а...

Хаос и стабилност

Во пресрет на годинашниот Турнир на кандидатите (од 3 до 22 април) ви ги претставуваме досегашните циклуси (во претходните продолженија ги претставивме турнирите од...

Седум медали за македонските каратисти

Бронзени медали освоија Јовановска, Костовска, Весели, Павлов, Михајлов и екипно во машка и во женска конкуренција, сите во дисциплината борби БАЛКАНИЈАДА ВО ЦРНА ГОРА Македонската карате-репрезентација...

Награден фонд од 94.000 денари за турнирот во забрзан шах „Опен...

Турнирот ќе се игра во девет кола. Македонскиот репрезентативец Николовски победи на минатогодишниот деветти по ред викенд-турнир, во конкуренција на импозантни 184 учесници Во организација...

„Техничкиот“ – со волеви поведенија надвор од мандатот, Уставот и законите

Очигледно преодниот премиер е свесен дека излегува надвор од своите законски ингеренции, но, од друга страна, тој ги користи секој момент и позицијата на...

Кејн се зацврсти на врвот во трката за „златната копачка“ на...

Кејн постигна два гола и сега има 27, а потоа, пред мечевите вчера во соодветните првенства, следуваат Мбапе од ПСЖ со 21 гол, Мартинез...

Како „Охридскиот рамковен“ генерира фелер во внатрешните односи до денес

Охридскиот рамковен договор страда од фабричка вградена грешка, грешка што преку промената на македонскиот устав негативно се одразува на македонската општествена функционалност. Можеби вградената...

Да се биде правна држава или да не се биде?

По реактивирањето во јавноста на хашките случаи, впечаток е дека засега се дефинираа две насоки на перцепција за пристап и нивен третман. Првата линија...

На страната на послабите

Сигурно безброј пати сте се нашле во ситуација несвесно да навивате за послабиот на некој спортски натпревар, особено ако тој се бори со срце...