Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26056)

Владетелската палата од Билазора

Палатата очигледно била ненадејно и насилно разурната во првите децении на третиот век пр. н.е., без повторно да биде обновена. За тоа најдобро сведочат...

Кој ги прислушува и кој ја следи комуникацијата на политичарите од...

Деновиве повторно како бомба одекна веста во Брисел дека е пронајден софтвер за надзор на мобилните уреди на членовите на Европскиот парламент. Имено, двајца...

Македонски инвестициски фонд за зелена енергија наместо „Митилинеос“

Став на професорот Дејан Трајковски за актуелните состојби на полето на енергетиката. Овој пат тој се навраќа на прашањето за изградба на централи во...

Брзо возење – брза амортизација на автомобилот

Постојат многу ризици поврзани со брзото возење. Не само што е опасно туку може и да го оштети вашиот автомобил. Ако сакате да заштедите...

„Брзата лента“ за транспортниот сектор е само „респираторна машина“ за преживување

За транспортерите/превозниците и за транспортниот сектор, проблемот со патните исправи беше капката што „ја прелеа чашата“ по проблемите со корона-ограничувањата, економската криза, застоите, намалениот...

Што е тоа „верижна реакција на брзото возење“?

Истражувањата идентификуваа голем број фактори што можат да го поттикнат ваквото однесување зад воланот. Интересно е да се забележи дека иако повеќето луѓе јавно...

Дозвола за 17-годишни тинејџери да возат камиони и автобуси

По најавените големи реформи од крајот на минатата година од страна на Комитетот за транспорт на Европскиот парламент (ТРАН), како експертски комитет на ЕУ...

Зоран Карановиќ – одбојката составен дел од животот, таа му е...

Карановиќ е еден од ретките квалитетни спортисти, кој и како функционер му останал верен на својот спорт. Како активен играч стигна до дресот на...

Новитети за 75-та сезона во Ф1 – од измени во форматот...

Шампионатот во Формула 1 за годинава почнува в сабота, со трката во Бахреин, предвидени се вкупно рекордни 24 трки сезонава, одново ќе има и...

Одермат ја обезбеди третата титула, а сега е во трка и...

Одермат, кој има предност од 1.001 поен и може да го собори рекордот за најголема разлика (743 бода, Маер во сезоната 2000/2001), е третиот...