Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26056)

Играчки за мачки со инвалидитет

Животни Не е тајна дека мачките сакаат да си играат. Сепак, мачките со инвалидитет не можат да го прават тоа како другите мачки, така што...

Ѕвездата на филмот „Опенхајмер“ не користи интернет дома

Ѕвездата на филмот „Опенхајмер“, ирскиот актер Килијан Марфи, го чува својот приватен живот подалеку од очите на јавноста, а претходно призна дека ги мрази...

„Артконект“ ја објави сликовницата „Крилче“

„Крилче“ од авторките Клаудија Лагерман и Ханке Сименсма е прекрасна сликовница за деца над тригодишна возраст. Главниот лик, Крилче, е една мила птица што...

Со „Читаме џез“ почнува новиот концепт на „Литература.мк“

„Литература.мк“, во партнерство со радиото „Џез ФМ“, најави почеток на низа музички настани во новото „Кафе литература“ во „Дајмонд мол“. Под мотото „Читаме џез“...

Мистерија што можеби никогаш нема да се реши

Пред речиси десет години, на плиток дел од морското дно на канадскиот Арктик, беа откриени остатоците од „ХМС еребус“, а две години подоцна, во...

Колекцијата на солидарноста на МСУ од Виена патува за Прага

Од вкупната уметничка колекција на МСУ, која опфаќа повеќе од 5.300 дела, во Виена беа изложени 94 дела и 50 дела од современи уметници,...

Тања Балаќ лауреат на 20. „Зимски салон“ на ДЛУМ

Уметницата Тања Балаќ, за видеопроектот „Следна генерација“, освои гран при на 20. „Зимски салон“, кој традиционално го организира Друштвото на ликовните уметници на Македонија....

Питер Брук како момче режирал куклена претстава според Шекспир

Портрет Влијателниот театарски режисер и теоретичар Питер Брук е еден од најзначајните и најсестрани режисери од втората половина на 20 век. Тој влијаеше на театарската...

Феноменален концерт на Џибони во Скопје

Кога одам на концерти обично ги гледам изразите на лицата во публиката, и тоа пред почетокот и по концертот. Сликам со фотоапаратот и сакам...

Ретроспектива на Јан Кадар, еден од најголемите режисери на денешницата

Ретроспектива на еден од најголемите режисери на денешницата до 29 февруари се одржува во Кинотеката на Македонија. Јан Кадар е чехословачки филмски режисер, кој...