Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26040)

„Молкот на разумот“ на Кумјана Новакова во МоМА

Музејот на модерната уметност во Њујорк (МоМА) ја објави својата престижна програма „Док фортнајт,“ во која еден од само тринаесет селектирани долгометражни филмови е...

Кој се осмелува да го поткопа енергетскиот суверенитет на Македонија?

Поддршка на отвореното писмо од Здружението на инженери до пратениците во македонското собрание Во вчерашниот број на „Нова Македонија“ го објавивме апелот од Здружението на...

„Простор“ – изложба на познатиот романски уметник Владимир Паун-Врапциу

Во 2002-2003 година Владимир Паун-Врапциу е победник на архитектонски натпревар организиран од фондацијата „Оут фарм“, спонзориран од принцот Чарлс, кој е и претседател на...

Каратистите по нови европски медали во Тбилиси

ЕП 2024 ЗА КАДЕТИ И ЗА ЈУНИОРИ Подготвени сме, очекувам добри настапи од кадетите и се надевам барем на еден медал, вели селекторот на кадетите...

„Митилинеос“ – на потег е парламентот

Колумна Како по правило, кога Владата сака да истурка на мускули штетен договор за Македонија, секогаш тој се појавува неколку дена пред парламентарни избори. Тоа...

Селекторот Грчевски го објави поширокиот состав за дуелите со Шпанија

Во групата пет, Шпанија и Македонија водат со по четири бода по две кола. На ЕП 2024 ќе играат првопласираните две селекции од секоја...

Најскапата слика во светот стана НФТ

Вредноста што им ја придаваме на нештата честопати ја одредува окото на набљудувачот или во прашање е општествен договор. Уметноста од секаков вид вреди...

Христијан Тодоровски-Карпош, херојот кумановски и македонски

За народните херои на Македонија Денес пишувам за народните херои на Македонија и нивниот хероизам. Поводот е 80 години од херојското загинување на народниот херој...

Македонскиот јазик како последниот браник на унитарна Македонија

Со елементите што ги заговара, министерот за правда напорно работи во насока на јазична поларизација, сегрегација и стратегиски - кон федерализација на државата, така...

Големи фудбалски моменти на стадионите за СП 2026

Мундијалот во 2026 година ќе се игра на 11 стадиони во САД, три во Мексико и два во Канада, и секој од нив досега...