Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26040)

Сланината е многу корисна за нашиот организам

Здрава храна Често слушаме дека сланината не е здрава и дека треба што помалку да ја јадеме, но дали е тоа всушност вистина? Сланината е...

Три мрачни тајни на летањето со авион за кои мора да...

Патувањето со авион може да биде возбудливо искуство, особено ако се подготвувате за првиот лет. Меѓутоа, постојат и некои „мрачни“ тајни што треба да...

Месечината станува сè помала и тоа е проблем

Делот од Месечината околу кој има меѓународна трка, поради она што можеби се наоѓа во мразот на нејзината површина, може да биде попроблематичен и...

Дерматолог откри шест причини зошто косата паѓа почесто

Експертите велат дека некои од вообичаените навики што ги применуваме за да ја негуваме косата може да предизвикаат прекумерен стрес на скалпот, што доведува...

Во селото Преод има археолошки докази за милениумското присуство

Знаменитостите на Македонија Делото Преод се наоѓа во областа Овче Поле, на североисточните падини на Градиштанска Планина, на надморска височина од 550 метри. Историските извори...

Бум на претприемаштвото и бизнисот на руските државјани

Србија Српската Агенција за деловен регистар (АПР) објави дека до крајот на 2023 година во Србија се регистрирани околу 9.000 нови компании од страна на...

Доколку Загреб брзо не искреира стратегиски пристап кон имигрантите, во Хрватска...

Хрватска Тргнувајќи од фактот дека минатата година во Хрватска беа издадени вкупно 172.499 дозволи за престој и работа, а од нив дури 37 отсто им...

Злосторства во Милетиќи

Избувнувањето на војната во Босна и Херцеговина во 1992 година привлече големо внимание кај меѓународната заедница, како и кај јавноста во муслиманскиот свет. Тоа...

Промоција на „Гени, мени, сени (Потеклото на бабите)“

Новата книга за возрасни на Владимир Лукаш, „Гени, мени, сени (Потеклото на бабите)“, ќе биде промовирана денеска, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“, на...

Концерт на Националниот џез-оркестар со Џон Илија Апелгрен

На 14 февруари, датум што се поврзува со убави нешта, денот на љубовта, денот на виното, ќе се одржи посебен настан, концерт на Националниот...