Фото: Пиксабеј

Експертите велат дека некои од вообичаените навики што ги применуваме за да ја негуваме косата може да предизвикаат прекумерен стрес на скалпот, што доведува до оштетување, лупење и иритација на скалпот.

Сушење на косата на воздух
Лесно е да ја оштетите косата со фен, особено ако ја сушите косата на погрешна температура. Меѓутоа, сушењето на воздух може да предизвика и изненадувачко оштетување на косата, пишува „Бест лајв“.
– Сушењето на косата природно, на воздух, всушност може да ја направи вашата коса посклона кон кршење – објаснува Нира Нејтан, дерматолог.
Таа додава дека косата што се суши на воздух може да го оштети комплексот на мембраната на клетките на косата. Најбезбедниот начин да ја исушите косата, според неа, е да ја исушите на најниско ниво, држејќи го фенот на шест сантиметри од косата.

Врзување на косата во опавче и цврсто затегнување
Потоа, дерматологот вели дека се откажала од врзување на косата откако лично се справила со опаѓање на косата.
-Ако ја врзете косата и чувствувате болка, тоа е знак за оштетување на фоликулите на косата. Има нешто што се нарекува влечна алопеција на линијата на косата и може да доведе до трајно, неповратно опаѓање на косата – вели таа.

Пливање во базен
– Хлорот е наменет за дезинфекција, што може да ја отстрани влагата од нашата коса – вели таа.
Нејтан додава дека ако ја намокрите косата во хлориран базен, веднаш потоа треба да ја измиете со шампон и регенератор. Таа исто така забележува дека можете да се обидете да ставите кокосово масло на вашата коса пред да пливате за да ја заштитите.

Нечиста коса
Ако не ја миете косата повеќе од една недела, тоа може да биде катастрофално за вашиот скалп. Насобраните производи и мртвите клетки на кожата и маснотиите може да доведат до воспаление, проретчување или опаѓање на косата.
Наместо тоа, таа предлага да користите помалку шампон во коренот за да го исчистите скалпот и да ја задржите влагата на прамените од косата.

Маслиново масло
Природните состојки за нега на коса можат да дадат одлични резултати, но Нејтан вели дека никогаш не би ставила маслиново масло на скалпот бидејќи тоа создава плодна почва за габички, кои предизвикуваат првут. Наместо тоа, таа предлага да пробате масло од чајно дрво, масло од рузмарин или кокосово масло.

Бразилско исправување на косата
На крајот, Нејтан вели дека избегнува бразилско исправување на косата, кое многу луѓе го користат за да ја направат нивната брановидна или кадрава коса да изгледа природно исправена.
– Не само што може да содржи формалдехид, познат канцероген, овој метод може да ги оштети фоликулите на косата и да доведе до лузни, што може да предизвика трајно опаѓање на косата – објаснува таа.