Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26040)

Потреба за одмазда – наместо дух на пријателство

За разлика од Елисејскиот договор, договорите од Преспа и од Скопје не се правени во духот на меѓусебното помирување, пријателство, разбирање, соработка и блискост....

Богата програма во чест на Прличев во Охрид

Настанот во НУ библиотека „Григор Прличев“ од Охрид во рамките на традиционалната манифестација „Прличеви беседи“, годинава беше во знакот на одбележувањето на 130-годишнината од...

Без идеолошка матрица партиите се обични „акционерски“ друштва

Партиите веќе со години функционираат исклучиво како акционерски друштва, за кои најважно е да приграбат поголем дел од колачот од власта заради тесна партиска,...

За моето Тафталиџе, сељачизмот и „неподносливата леснотија“ на Кундера

КУЛТУРНИТЕ ПРАКТИКИ И ПОГЛЕД ВО ИДНИНАТА Мојот свет како да е поделен на две крајности, на две неспојливи културни практики: оние што се однесуваат на...

Национална (не)зрелост

Вандалскиот чин врз споменикот на Гоце Делчев во Струмица е само уште еден показател за нашата неподготвеност да го исполниме неговиот аманет да ја...

Дали ја испративме вистинската порака при чествувањето на Делчев?

Политичките партии, лидерите и функционерите на македонската држава мора да разберат дека чествувањето на Делчев, но и на другите значајни настани и личности, има...

Најавени се промени на спринт-викендите за сезонава

Слободните тренинзи и квалификациите за спринт ќе бидат во петоците, а спринтерска трка и квалификациите за главната гранпри-трка во саботите. ФИА рече дека промените...

Метафизика од Будалија до Безименија

И глупоста е метафизички факт М. Крлежа На почетокот од денешнава колумна, драг читателу, ми доаѓа на ум прекрасната книга на германскиот писател Потерсен, „Градот...

Нови предизвици за соработка со македонската дијаспора!

Kaко да се зголеми интересот за Македонија и за македонските прашања од Македонците што никогаш не биле во земјава и од македонските државјани што...