Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25936)

Додајте каранфилче во вашиот шампон за раст на косата

Нега и убавина Еден од најголемите трендови за нега на косата во моментов е додавање посебен ароматичен зачин во вашиот шампон. Ова е тренд што...

Документи што треба да ги чувате до крајот на животот

Според податоците на германската компанија „Битком“, секој граѓанин дома треба да има осум папки во кои ќе ги архивира најважните документи. Добрата вест е...

Научниците го открија првиот доказ дека црните дупки ротираат

Астрономите го забележаа првиот директен доказ за црна дупка што се врти, обезбедувајќи нови сознанија за најзагадочните објекти во универзумот. Набљудувањата се фокусираат на супермасивната...

Намирници што ги препорачуваат кардиолозите за здравје на срцето

Постојат неколку начини на кои можете да го поддржите здравјето на срцето, од тоа да останете активни до управување со стресот. Според кардиологот Елизабет...

Повик за учество на домашни продукции на MOT

Во 2023 година меѓународниот театарски фестивал МОТ ќе го има 48-то издание, во периодот од 8 до 19 ноември. МКЦ неколку години внимателно ја...

Изложбата „Загреб“ поставена во Музејот на градот Скопје

Изложбата на фотографот Лука Мједа од Загреб, Хрватска, со едноставен наслов „Загреб“ е отворена во Музејот на градот Скопје. Претставени се 50 црно-бели фотографии...

Изложба „Копнежот на светлината“ од Душан Коцев во Прилеп

„Копнежот на светлината“ е изложбата на слики од Душан Коцев отворена во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“. Со изложбата Душан преку своите уметнички...

„Вештица“ од Венко Андоновски на Европска ноќ на литературата

Во Софија се одржа Европската ноќ на литературата, организирана од амбасадите и странските културни центри во Бугарија, во соработка со Европската комисија и општината...

Наше е она што им го оставаме на другите луѓе

Неодамна таа ја приреди и препеа на српски антологијата „Избор из савремене македонске поезије“, во која се застапени 22 македонски поети и поетеси. Пред...

Отворена изложбата омаж посветена на Миле Корубин

Изложба омаж посветена на Миле Корубин, во рамките на програмата за одбележување на јубилејот 75 години постоење, е отворена во „Чифте-амам“. Оваа ретроспективна јубилејна...