Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25928)

Ботови со вештачка интелигенција создадоа софтвер за седум минути

Техно Четботови напојувани со вештачка интелигенција (ВИ), како ЧетГПТ, можат брзо и економично да водат софтверска компанија со минимална човечка интервенција, покажа новото истражување. Во неодамна...

Диносаурус на аукција во Париз

Речиси комплетен скелет од диносаурус ќе се најде на аукција во Париз следниот месец. Камптосаурусот стар 150 милиони години бил откриен во 1990-тите години...

Како влијае пивото на здравјето на цревата

Пивото, омилениот пијалак на многумина, има долга и богата историја, која датира илјадници години. Освен што е задоволство за непцето, пивото е и предмет...

Третото издание на „Скопскиот поетски фестивал“ со разновидна програма

Третото издание на „Скопскиот поетски фестивал“ ќе се одржи периодот 24 до 28 септември, на неколку локации во Скопје: во Младинскиот културен центар ‒...

„Преплетени со природата“ – нова книга на д-р Александар Митов

Во „Јавна соба“ вчера д-р Александар Митов преку предавање ја промовираше својата нова книга „Преплетени со природата“. По објавувањето на „Водич за долговечност“ во...

Ексклузивни креации од познати имиња на нашата модна сцена

Трето издание на „Скопскиот моден фестивал“ Третата интернационална сезона на забавно-културната манифестација повторно ќе ја забавува домашната и регионалната публика со богата ревиска програма. Модни...

Краткиот филм има поголема авторска слобода и независност од долгиот

Марија Апчевска, селекторка на програмата за кратки филмови на „Манаки“ Веќе неколку години сте дел од „Манаки“ (23-29 септември) како селекторка на програмата за кратки...

Опасни хемикалии од пластичните амбалажи, води ли некој контрола во Македонија

БПА е синтетичка хемикалија што се користи нашироко во пластични и метални контејнери за храна, шишиња со вода за повеќекратна употреба и цевки за...

Која е Ема Коронел Аиспуро?

Ема Коронел Аиспуро, сопругата на озлогласениот мексикански наркобос Хоакин Гузман-Ел Чапо, е ослободена од американски затвор откако помина две години зад решетки во Лос...

Два антипода за предлог-регулативата од сферата на оданочувањето

Според државните органи, даночната реформа е во насока на обезбедување поголема праведност во оданочувањето, со проширување на даночната основа преку ревидирање на даночните ослободувања...