Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25915)

Западот во глобалната економија се намалува, улогата на БРИКС се зголемува

ПОЗНАТ АМЕРИКАНСКИ ЕКОНОМИСТ СО НЕВООБИЧАЕН СТАВ (ЗА ЗАПАДНАТА ЕКОНОМСКА МИСЛА) ВО ВРСКА СО БРИКС Подготвил: Mарјан Велевски Секоја година улогата на Западот во глобалната економија се...

Клетки од фетусот остануваат во мајчиното тело и по породувањето

Истражувањата покажаа дека клетки од фетусот остануваат во телото на мајката неколку години по породувањето. Тоа покажува дека поврзаноста помеѓу мајката и детето освен...

Сеќавањата на младоста ја поврзуваат публиката со нашите песни

По настапот на „Прљаво казалиште“ во Пробиштип Во Пробиштип, градот познат по своите рудни богатства, голем дел од населението се занимава со услужни дејности, но...

Првиот автомобил на „Епл“ до крајот на деценијата

До крајот на деценијата во продажба треба да се појави првиот автомобил со логото на „Епл“, кој ќе има радикално поинакво ветробранско стакло на...

Температурата над 54 степени е превисока за човечкото тело

Топлите летни температури се крајно непријатни и вистинска среќа е што има само ограничен број денови со вакви екстремни температури во текот на годината....

По што се разликуваат интелигентните луѓе

Луѓето со натпросечна интелигенција не се дефинираат само со високите резултати што ги добиваат на тестовите за интелигенција. Овие луѓе обично имаат многу други...

Ќе се прекине ли тесната (енергетска) врска меѓу САД и Русија,...

Контроверзни интереси на глобалните сили: Од една страна прокси-војна, од друга страна непречена економска соработка Со оглед на тоа што американската администрација има поставено цел...

Во очекување на нов договор за извоз на украинското жито преку...

Претседателите на Русија и на Турција се состанаа вчера во Сочи, Русија Подготвил: Mарјан Велевски Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера пристигна во руското одморалиште Сочи,...

Грците не сакаат лични карти со „чип за следење“

Протести во Грција против воведувањето нови форми и содржини на документи за лична идентификација Подготвил: Mарјан Велевски Во Солун на протест се собраа маса граѓани демонстрирајќи...

Бајден јасно ставил до знаење дека Балканот не е приоритет

Поранешниот висок американски дипломатски претставник Ричард Гренел со забелешки за неконзистентноста на надворешната политика на САД Наивно е да се смета на експанзија на странски...