Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25877)

Грешки при полнењето на мобилниот телефон

Техно Неопходно е правилно одржување за подолг рок на траење на мобилниот телефон. Една од најважните работи е да знаете како правилно да го полните,...

Во КИЦ отворена изложбата „Внатрешен сјај“

Во галеријата на КИЦ e отворена изложбата на скулптури со наслов „Внатрешен сјај“ на Александра Богоеска. Делата од изложбата се изработени од камен, а...

Изложбата „75 / 75“ во „Чифте-амам“

Во „Чифте-амам“ е отворена изложбата насловена „75 / 75“, со која започнуваат активностите за одбележување на јубилејот 75 години од формирањето на националната галерија. -...

Трик со кој ќе се разладите за една минута

Топлотниот бран ја зафати нашата земја и многумина бараат најефикасни начини за што побрзо разладување. Иако повеќето од нас го сакаат летото, високите температури...

Вештачката интелигенција може да ја преземе контролата врз земјата

Илон Маск ги предупреди кинеските власти Илон Маск вели дека им рекол на високите лидери во Кина дека создавањето „дигитална суперинтелигенција“ управувана од вештачка интелигенција...

„Македокс“ почна со обуката на млади

Здружението за промоција на документаристика „Македокс“ почна со обуката на петтата генерација „Докуникулци“, кои се дел од работилницата за креативен документарен филм. Првата сесија...

Да живеат салатите!

Убавото време е можност да поминувате што повеќе време надвор, а што помалку во кујна. Затоа ви препорачуваме во наредниот период да ја испланирате...

„Бич филм фестивал“ привлекува млада публика, која денес е ...

Во екот на туристичката сезона во Охрид и оваа година се одржува шестото издание на „Бич филм фестивал“ од 19 до 23 јули. Годинашното...

Колкав број граѓани во ЕУ можат да си дозволат задоволителен оброк?

Во 2022 година, 8,3 отсто од населението на Европската Унија (ЕУ) не можеа да си дозволат оброк што содржи месо, риба или еквивалент на...

Колку се задоволни Германците од старосните пензии

Многумина во Германија едвај чекаат да се пензионираат, особено ако мислат дека ќе остварат натпросечна пензија. Интересно е да се види колку изнесува максималната...