Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25781)

Хардкор-бендот „Смат“ и раперката Мими Мерцедез доаѓаат во Дојран

Најголемиот летен музички фестивал во Македонија, „Д фестивал“, продолжува со претставување на музичките изведувачи што ова лето ќе застанат на фестивалските бини во Дојран,...

Сиромашните земји уште повеќе ќе осиромашат!

Она што сега ме загрижува мене е тоа што сето ова е влошено од страна на монетарните политики, одлуката на американските Федерални резерви да...

Повторно со повисоки каматни стапки за скротување на инфлацијата

Дополнителното затегнување на монетарната политика претставува континуитет во политиката на Народната банка, која ја започна уште од крајот на 2021 година. Народната банка смета...

Спектакуларните бегства на „затворските кртови“

Бегството преку тунел во криминологијата се карактеризира како смел, инвентивен и импресивен пат за бегство од страна на оние што се обидуваат да ја...

Макрон не решава проблеми во Франција, а камоли проблеми меѓу Македонија...

Во сиот овој галиматијас што го приреди францускиот претседател, една работа е повеќе од јасна, дека брзоплетите и лошо осмислени решенија почесто генерираат дополнителни...

Дали Емануел Макрон ја уништува Франција?

И од левицата и од десницата еднакво го обвинуваат Макрон за „уништување на Франција“. Во француската престолнина сега има блокирани булевари, транспортни и енергетски...

Трето реми во низа на Манова

ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ШАХИСТКИ Македонската шахистка Ивана Манова (1.923 рејтинг-поени, рангирана 115-та пред почетокот на турнирот) го забележа третото реми во низа на 23. поединечно...

Промени во штафетата за ЛОИ, ќе има помалку олимписки факли?

Уште не е јасно колку факли ќе бидат произведени, но организаторите планираат промени во традиционалната повеќемесечна штафета низ земјата-домаќин, за да ја направат поеколошка...

Има корупција во власта – нема институции што ќе ја искоренат

Иако повеќето пораки што ги добива земјава се дека справувањето со корупцијата треба да биде наша домашна работа, сиве овие години се покажа дека...

Четвртото место во Англија може да не гарантира место во ЛШ

Во нормални услови, најдобрите четири екипи во Премиер-лигата имаат пласман во ЛШ. Завршувањето на четвртото место и неквалификувањето во натпреварувањето за следната сезона зависи...