Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25777)

Следува нова возбудлива трка

ФОРМУЛА 1 По трката во Бахреин пред две недели, утре продолжува шампионатот во Формула 1, под рефлектори, но сега на патеката Џеда во Саудиска Арабија,...

„Емигранти“ во Драмски

Дамјан Цветановски и Григор Јовановски ги играат главните ликови во новата претстава „Емигранти“ на Драмскиот театар. Режијата и изборот на музика се на Зоја...

Ретроспектива на Манчевски и премиера на „Кајмак“ на „Софија филм фест“

Интернационалниот филмски фестивал во Софија претставува целосна ретроспектива на творештвото на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски – неговите седум долгометражни филмови и две од...

Маска од млеко и јајца против опаѓање на косата

Нега и убавина На косата секогаш ѝ е потребна нега, а најдобра е онаа на природна основа. Ви препорачуваме маска со јајца и млеко, која...

Биографската комедија „Ларс и баронот“ во домашните киносали

Проекциите на шведската комедија „Ларс и баронот“, во режија на Џон Торнблад, почнуваат во Кинотеката, од 19 часот, и во центарот за култура „АСНОМ“...

Вселенското летало „Драгон“ достави човечко срцево ткиво до Меѓународната вселенска...

Долготрајната изложеност на микрогравитација предизвикува различни биолошки промени, од губење на густината на коските до промени во кардиоваскуларните функции. Затоа вселенското летало „Драгон“ на...

Изложба по повод Денот на пролетта

По повод Денот на пролетта и Деновите на екологијата, на 21 март, во 19.30 часот, закажана е изложбата „Нашата визија за алтернативни живеалишта во...

Откриен коридор во Големата пирамида во Гиза

Таен премин е откриен во близината на главниот влез на Големата пирамида во Гиза, стара 4.500 години, во Египет. Преминот има должина од девет...

Концерт за деца во Филхармонијата

Oркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот за деца насловен „А Zoo Called Earth“, денеска, во 12 часот. Диригент е Ангел Спировски, а...

Нова технологија за екстракција на јаглерод и претворање во...

Научниците пронајдоа начин како да го апсорбираат од воздухот јаглеродното загадување што ја загрева планетата, да го претворат во натриум бикарбонат и да го...