Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25773)

Седум статуетки за „Сѐ во исто време“

Доделени „оскарите“ Еден од фаворитите на годинашното доделување на најзначајните филмски награди, филмот „Сѐ во исто време“ си замина од церемонијата дури со седум „оскари“....

Соработките отвораат нови естетски хоризонти

Игор Станоески, музичар и ликовен уметник Последните неколку години како да му дадоа печат на целиот креативен ангажман на младиот македонски музичар и ликовен уметник...

Растенија што можат да преживеат без многу светлина

Домување На сите домашни растенија им требаат неколку клучни компоненти за да напредуваат, а сончевата светлина е меѓу најважните. Преку изложување на сонце, растенијата апсорбираат...

Милиони евра од ЕУ-фондови за закрепнување на грчките железници, без поголем...

Грција Во изминативе 20 години речиси 800 милиони евра се доделени како помош за грчките железници од страна на Европската Унија, обелодени претставник на Европската...

Американскиот сенат сослуша, а светот слушна за можните опасности за САД

Сослушувањето пред сенатските и конгресните комисии претставува извонредна можност за сенаторите и конгресмените јавно да постават директни прашања и да бараат прецизни одговори за...

Дали во Охрид ќе има убав викенд за Вучиќ и Курти

Оптимизам кај меѓународните актери за разврзување на косовскиот јазол, но воздржаност кај Србија и Косово Известувачката на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон, изрази...

„Лајка“ ќе го чисти Аеродром од бездомни кучиња

Од вчера заловувачкиот тим на јавното претпријатие „Лајка“ започна со стратегиско заловување кучиња скитници на територија на општината Аеродром. - Нашиот тим на заловувачи неделава,...

Закани по животот и физички напади како од холивудските акциски филмови

Никогаш не знаеш на каков човек ќе наидеш. Некој ќе плати казнен билет и ќе се извини, друг, пак, ќе се објаснува со нас,...

Средба на претседателот Пендаровски со вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски вчера во Истанбул оствари средба со неговата сесветост г.г. Вартоломеј Први, архиепископ константинополски на Нов Рим и вселенски патријарх. На средбата,...

Триумф на Адријана Поп Арсова со нов македонски рекорд

АТЛЕТИКА – НА ПОЛУМАРАТОНОТ ВО ГРЦИЈА Најдобрата македонска атлетичарка на долги патеки, Адријана Поп Арсова, постигна голем успех викендов, освојувајќи го првото место на полумаратонска...