Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25723)

САД и Русија едновремено „на гости“ во Македонија

Посетите (во ист ден) на високи американски и руски (иако црковен) дипломати во Скопје создаваат доволно причини за размислувања и анализи од видот дали...

Декларацијата „за“ чека реализација

Промените се суштински, во насока Македонија да стане една изборна единица, кандидатските листи да бидат отворени, при што личноста и дотогашните општествени дејствувања на...

Почнува шахoвскиот „Вимблдон“

На турнирот ќе настапат младите таленти Гукеш, Еригаиси, Абдусаторов, Кејмер и Прагнананда, кои ќе ги одмерат силите со искусните врвни играчи, како што се...

Дали светот е подготвен за нова ера во одбраната?

  Дваесет и првиот век се покажа дека може да го предизвика концептот на одбраната на многу нови начини Посериозен пристап во развивањето на стратегиската и...

Шампионите од лани имаат 20 кандидати за наградите на ФИФА

Светскиот првак Аргентина има четворица номинирани, а европските првенки Англија шест. Од европските клупски прваци, пак, Лион и Реал Мадрид, има по петмина во...

Утре меч со Холандија, селекција во подем

Холандија, која беше 17-та на ЕП 2020, а 10-та две години подоцна, на СП првпат игра по пауза од 62 години, откако годинава настапува...

Кои земји ќе избираат нови лидери во 2023 година

Што носи изборната година за некои од владите во светот За разлика од 2022 година, годинешните избори низ светот ќе бидат помалку јасни и со...

Вистината е во маските

Вевчанскиот карневал е член на Здружението на европските карневалски градови веќе 30 години и тој таму ја внесе Македонија под своето уставно име. Притоа,...

Грашок се става под душек на принцеза, а не во руска...

Бесни глутници скитаат по улици. Уште побесни човечки битија со пушки во раце демнат по сокаци. Ама мене најбесни ми се гледаат оние меѓу...

Можна ли е алтернативна македонска надворешна политика?

(прв дел – конзуларно работење) Зошто конзуларните услуги на МНР и на дипломатската мрежа мора да бидат беспрекорно организирани и наедно најпрепознатлив дел од работењето...