Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25723)

Безбедносна конференција во Минхен

Војната во Украина и зголемените тензии меѓу Пекинг и Вашингтон ќе бидат во фокусот на безбедносната конференција што почна вчера во главниот град на...

Се зголемува побарувачката за половни часовници

Продажбата на половни луксузни часовници ќе го надмине пазарот на нови модели во рок од една деценија, бидејќи купувачите сѐ повеќе бараат ретки часовници,...

Швјонтек планира да го спречи надворешното влијание

Кога не се грижам што мислат луѓето и какви се нивните очекувања од мене, полесно ми е да успеам. Тоа беше она што се...

Возбудливи партии веќе во првото коло на 85-от турнир во Вајк...

Победи забележаа Лирен и Абдусаторов. Светскиот првак во класичен, забрзан и во брз шах, Норвежанецот Магнус Карлсен, ремизира во 41-от потег, со Американецот Левон...

Волшебна бања за стапала само со две состојки

Нега и убавина Грубите и испукани петици и задебелувањето на стапалата се нешто што никој не го сака, но за да го поправите тоа не...

Море, песок и снег се спојуваат на јапонска плажа

Многумина од нас имаат одговорено на прашањето дали повеќе сакаат морски плажи или снег, а едно место во Јапонија е познато по тоа што...

Светската платформа „Фризе“ пишува за изложбата „Сè што ни е...

Најпознатата светска платформа за современа уметност „Фризе“ пишува за големата меѓународна изложба „Сè што ни е заедничко“, која може да се погледне во Музејот...

Монографија за поствизантиските претстави на Страшниот суд во Македонија

Здружението „Менелај“ – Прилеп, во соработка со Институтот за старословенска култура од Прилеп, ја публикуваше монографијата „Поствизантиските претстави на Страшниот суд на територијата на...

На длабочина од 102 метри се чувствував мирно

Симона Трповска за македонскиот рекорд во нуркање Триесет и двегодишната охриѓанка Симона Трповска на 24 декември минатата година се спушти до 102 метри во длабочините...

НАСА откри потенцијално населива планета

Американската вселенска агенција НАСА забележала егзопланета со големина на Земјата, која орбитира околу мала ѕвезда оддалечена околу 100 светлосни години. Планетата, наречена ТОИ 700...