Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25685)

Дешам: Мбапе има способност да биде одлучувачки, да се издвои и...

Исклучителен играч. Противниците мора да ги преиспитаат својата структура и формацијата. Килијан е поддржан од други играчи, кои се исто толку опасни како него,...

Засилено лобирање пред европските институции

Неодамна во Австрија се одржа најголемиот собир на словенските малцинства на европскиот континент, на кој учествуваа и претставници на Македонците што живеат во Албанија...

Репрезентациите избраа музика што ќе се слуша по нивни постигнати голови

Пред почетокот на Светското првенство, секоја репрезентација достави до Светската фудбалска федерација (ФИФА) една или две песни што ќе се репродуцираат на стадионот кога...

Меси е на два гола до аргентинскиот мундијалски рекорд на Батистута

Лионел Меси вторпат во кариерата постигнува барем еден гол во шест последователни настапи за фудбалската репрезентација на Аргентина, откако еднаш ја затресе мрежата во...

Андрис Ноперт – голманска бајка

Во текот на кариерата Ноперт главно беше резерва, на возраст од 28 години има само 55 професионални настапи, а 34 се во претходните 18...

Стотици впечатоци и материјал за илјада стории

Не смее да се дозволи студентите да бидат тие што на свој грб најмногу ќе ги почувствуваат економската, енергетската и здравствената криза... Но засега,...

Холандија користеше одбојкарски тренер за подобро бранење пенали

Верувам дека знаењето и искуството на Питер Марфи можат многу да ни помогнат. Тој нема да ги учи момчињата да играат одбојка, ако така...

Една опција за избор не е еквивалент за демократски избор

Сите партии имаат свои општински разграноци, младински организации, разни форуми на жени, извршни комитети, членство, така што едноставно е невозможно во една толкава „машинерија“...

„Црн петок“ почнува в четврток?!

Граѓаните со нетрпение го очекуваат 1 декември (кој се паѓа во четврток), кога се очекува и најавеното драстично намалување на цените на прехранбените производи....

Македонија ќе ја проверува формата со тест-мечеви со Хрватска и со...

Избраниците на селекторот Кирил Лазаров, пред почетокот на СП 2023, ќе настапат на турнирот „Кроација куп“, како последна проверка пред Мундијалот, на кој се...