Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25685)

Ајде да станеме куражни личности за општо добро

Која е разликата помеѓу храбра личност и кукавица? Не е само стравот тој што прави некој да е кукавица, туку она што всушност го...

Мачката Флоси е прогласена за најстара на светот

Животни Мачката Флоси наскоро ќе наполни 27 години и е прогласена за најстарата мачка на светот. Флоси е од Англија и има 26 години и...

Младите македонски писателки носат нова книжевна пролет

Некои согледувања од трибината на Институтот за литература Центарот за култура и културолошки студии во Институтот за македонска литература организира трибина со наслов „Новиот прозен...

Кинескиот „Момчето покрај прозорецот“ победник на „Анимакс“

Кинескиот краток филм „Момчето покрај прозорецот“ на авторот Кс Жанг е годинашниот добитник на наградата „златна тула“ на меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс...

„Тие не ги отвораат очите“ на Тања Балаќ во „Мала станица“

Проектот насловен „Тие не ги отвораат очите“, кој се состои од видеото „Следната генерација“, придружено од инсталација, на уметницата Тања Балаќ, ќе биде претставен...

Доаѓа денот Д за намалување на цените?

Неизвесноста за намалувањето на цените произлегува од малиот број фирми што се пријавиле за користење поевтина струја. Досега тоа го направиле 233 од планираните...

Варшава ќе ја гради „најмоќната армија во Европа“!

Со почетокот на руската воена пенетрација во Украина, Варшава започна амбициозна програма практично да ја трансформира полската армија во најмоќната армија на НАТО, по...

Олимпик спорт и Макпетрол со најмногу први места

КАРАТЕ - ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ЗА КАДЕТИ И ЗА ЈУНИОРИ Во Гостивар се одржа Првенството на Македонија за кадети, јуниори и постари јуниори (до 21...

Четири медали за сестрите Настоски

ЏУДО - НА ТУРНИРОТ ВО ПРИШТИНА Прилепскиот џудо-клуб Сеишин, под водство на тренерот Мики Чадамов, освои вкупно осум медали на меѓународниот турнир за кадети/ки и...

Дополнителна настава со физичко присуство или онлајн часови

До истекот на првото полугодие, учениците во средните училишта мора да ги одработат часовите што ги изгубија со евакуациите поради лажните дојави за бомби....